آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

دال بتنی دو طرفه

دال ها از جمله دال بتنی دو طرفه که سازه‌های عمرانی با ضخامت کم ولی طول و عرض زیاد هستند و انتقال بار انجام می‌دهند، امروزه از اصلی‌ترین بخش‌های ساخت پروژه‌های عمرانی و ساختمان‌ها به حساب می‌آیند. دال بتنی دو طرفه در ساخت انواع قسمت‌های پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی در ساختمان سازی، عمده مصرف آنها برا ساخت کف و سقف طبقات می‌باشد.

دال بتنی دو طرفه

دال بتنی دو طرفه در ساختمان‌سازی

شاید شما پروژه‌های عمرانی بسیاری را اطراف خود دیده باشید از پل ها و برج‌ها گرفته تا ساختمان‌های مسکونی کوچکی که درکوچه محل زندگی‌تان ساخته می‌شوند. ولی آیا تا به حال به سازه‌هایی که در این پروژه ها استفاده می‌شود یا به نحوه ساخت کف و سقف طبقات دقت کرده‌اید؟

دال ها از جمله دال بتنی دو طرفه که سازه‌های عمرانی با ضخامت کم ولی طول و عرض زیاد هستند و انتقال بار انجام می‌دهند، امروزه از اصلی‌ترین بخش‌های ساخت پروژه‌های عمرانی و ساختمان‌ها به حساب می‌آیند. دال بتنی دو طرفه در ساخت انواع قسمت‌های پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی در ساختمان سازی، عمده مصرف آنها برا ساخت کف و سقف طبقات می‌باشد.

طراحی و پیاده‌سازی دال بتنی دو طرفه یکی از حساس‌ترین کار‌ها برای مهندس‌ها و عوامل اجرایی است. اتصال دال‌ها به ستون‌ها و محاسبه دقیق میزان فشار و نیروهای وارده باید کاملا دقیق انجام شود تا پروژه کاملا اصولی ساخته شده ودر برابر فشار مقاومت وپایداری لازم را داشته باشد.

دال بتنی دو طرفه گاهی جدای اینکه وظیفه تحمل بار را دارند به عنوان یک توزیع کننده نیرو مورد استفاده‌اند، نیروهایی که از اعضای مجاور آنها وارد می‌شود.

بیاید بیشتر در مورد دال های بتنی بخوانیم.

منظور از دال بتنی دو طرفه چیست؟دالهای بتنی سازه‌هایی به شکل مکعب هستند. مکعب هایی با ضخامت کم. نمونه ای از دال بتنی دو طرفه را در تصویر فوق مشاهده می‌کنید. دال بتنی دو طرفه به دال‌های استفاده شده در پروژه‌های عمرانی گفته میشود که از هر چهار ضلع یا لبه‌ی خود روی تکیه‌گاه قرار می‌گیرند و به این صورت توزیع‌بار یا انتقال فشار به صورت مساوی بر روی تکیه‌گاه‌ها انجام می‌شود. شما در تصویر زیر این نوع دال را مشاهده می‌کنید.

انواع دال بتنی دو طرفه

1- دال بتنی دو طرفه متکی بر تيرهای لبه ای

در این روش از دال‌های بسیار نازک استفاده می‌شود که لبه‌های آن‌ها به تیر‌هایی تکیه داده شده است. در این روش وزن سقف به دلیل نازک بودن دال‌های بتنی بسیار کم است.2- دال بتنی دو طرفه متکی بر ديوار‌ها

این نوع سقف‌سازی بدون تیر انجام می‌شود و لبه دال‌ها به طور مستقیم روی دیوارها قرار می‌گیرد.

3- دال بتنی دو طرفه تخت

سقف‌هایی که به این روش ساخته می‌شوند شامل مجموعه‌ای از دال‌های تخت است که بدون وجود هیچ تیری مستقیما روی ستون‌ها قرار می‌گیرند. این روش در مواقعی استفاده می‌شود که بار وارده زیاد نباشد.4- دال‌های تخت قارچی

این نوع پیاده‌سازی سقف دقیقا شبیه به دال‌های تخت است، تنها تفاوت موجود در این است که ستون‌ها در قسمت اتصال به دال، به صورت مخروطی شکلی افزایش مقطع دارند .

5- دال بتنی دو طرفه تخت مجوف

این سقف ها نوع دیگری از سقف‌های ساخته شده به روش دال متکی به تیر است با این تفاوت که اینجا تیرها به صورت عمود برهم قرار می‌گیرند و فضاهای جعبه شکلی در سقف ایجاد می‌شود.حال می‌پردازیم به این موضوع که دال بتنی دو طرفه چگونه ساخته می‌شود .

نحوه ساخت دال بتنی دو طرفه

ساخت دال بتنی دو طرفه در چهار مرحله انجام می‌گیرد:

1- پاکسازی میلگرد‌ها از هر گونه آلودگی که مانع اتصال آن‌ها به بتن شود

2- استقرار قالب در محل با اندازه‌گیری دقیق

3- آرماتور‌بندی

4- بتن ریزی

دال بتنی دو طرفه همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست از بتن ساخته می‌شوند ولی بتن به تنهایی هیچگاه توانایی تحمل بار بالا با ضخامت کم را ندارد چرا که در برابر تغییر دما دچار جمع‌شدگی می‌شود و همین امر باعث شکستگی و ترک برداشتنش می‌شود . بنابراین از آهن برای حل این مشکل کمک گرفته می‌شود، آهن به صورت میلگرد برای آرماتور‌بندی استفاده می‌شود.

آرامتور‌بندی بر روی قالب‌هایی که روغن کاری شده‌اند و مخصوص دال‌های بتنی هستند. بسته می‌شود. همانطور که در تصویر قبلی نشان داده شد . در صورت وارد شدن بار بر روی دال بتنی دو طرفه ، تغییر در شکل آن به صورت کروی خواهد بود تا انتقال بار به طور مساوی روی تکیه گاه‌ها توزیع شود و از وارد شدن فشار زیاد بر یک طرف جلوگیری کند. پس باید دو لایه میلگرد به صورت عمود بر هم تشکیل دهنده این نوع دال باشند.

پس از مرحله آرماتور‌بندی بتن ریزی انجام میشود. بعد از گذشت مدت زمان لازم برای سفت شدن بتن، قالب‌ها را جدا می‌کنند و به این صورت دال بتنی ساخته می‌شود.

این روش ساخت دال‌های بتنی به دو صورت انجام می‌گیرد: یا در مکان خاصی ساخته می‌شوند و به تولید انبوه می‌رسند و در صورت لزوم به محل پروژه‌ها انتقال می‌یابند یا اینکه همانجا در هر قسمت از پروژه که باید قرار بگیرند قالب‌بندی شده و ساخته می‌شوند.مزایای استفاده از دال بتنی دو طرفه در ساختمان‌سازی

• بار وارد بر کف توزیع می‌شود

• مقاومت مناسب در برابر صوت و حرارت

• مقاوم در برابر آتش سوزی

• مقاوم در برابر لرزش به علت سختی زیاد مصالح

• عدم انتشار گازهای سمی و زیان آور در هنگام آتش سوزی

• آسیب پذیری کمتر در برابر زلزله

• عدم انتقال رطوبت زمین

• کاهش تعداد ستون‌های فضاهای بزرگ

• آزادی عمل معماران در طراحی فضای داخلی و خارجی

• مناسب برای پارکینگ‌ها و فضاهای تجاری

• حذف تیرهای اضافی و در برخی موارد حذف تمامی تیر‌ها

• افزایش ارتفاع طبقات در استفاده از دال تخت به دلیل ضخامت کم دال‌ها حذف تیر

• عبور راحت‌تر لوله های تأسیساتی از زیر سقف

• حذف سقف کاذب در استفاده از دال تخت

• آرماتوربندی سریع

• عدم نیاز به قالب بندی تیرها به دلیل حذف تیرها

• رفت و آمد راحت نیروهای اجرایی در هنگام ساخت

• عدم نیاز به سیمان، گچ و خاک برای پوشش زیر سقف

• کاهش چشم گیر مقدار مصالح مورد استفاده

• امکان افزایش تعداد طبقات به دلیل افزایش ارتفاع هر طبقه

• حذف هزینه‌های اجرای سقف کاذب

در پایان لازم به ذکر است که تمامی مزایای بیان شده شامل پروژه‌هایی می‌شود که؛ متراژ بالایی دارند یا جزو واحد‌های صنعتی بزرگ می‌باشند زیرا این نوع سقف سازی‌ها در متراژ‌های پایین چندان از لحاظ هزینه، چه هزینه مصالح و جه هزینه اجرا به صرفه نیستند.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.