آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

دال بتنی یک طرفه

دال بتنی یک طرفه دالی است که بار را در یک جهت انتقال دهد. هنگامی که دال بتنی، از دو لبه یا دو ضلع تکیه‌گاه داشته باشد یا اینکه از هر چهار لبه تکیه گاه داشته باشد ولی نسبت طول به عرض آن بیشتر از دو باشد، دال بتنی یک طرفه گفته می‌شود. زیرا فشار و بار را در یک راستا انتقال می‌دهد.

دال بتنی یک طرفه

امروزه سقف ساختمان‌ها به روش های متنوعی ساخته می‌شود، چرا که سقف‌ها کاربرد های مختلفی دارند از سقف ساختمان‌های مسکونی ، تجاری، صنعتی گرفته تا پارکینگ و بام باغ‌ها که چندین سال اخیر رواج بسیاری یافته‌اند. مهندسین این عرصه با بررسی دقیق نیاز‌های پروژه مورد نظر، مناسب‌ترین نوع سقف سازه‌ای از نظر تحمل بار و فشار را انتخاب می‌کنند. یکی از انواع سقف سازه‌ای، دال بتنی یک طرفه است که ما قصد داریم در مورد آن توضیحاتی ارایه دهیم.

دال بتنی یک‌ طرفه چیست؟

شاید بهتر باشد برای درک بهتر عنوان یاد شده از کلماتی که در آن نوشته شده است شروع کنیم ،قبل از هر چیزی بهتر است بدانیم اصلا دال چیست؟

دال بتنی

در دنیای مهندسی عمران هر سازه‌ای هر چند کوچک نام مختص خودش را دارد ، دال در واقع نوعی سازه در ساختمان سازی است که سطح تختی دارد و با وجود ضخامت کم دارای طول و عرض زیادی می‌باشد و وظیفه آن تحمل بار و فشار است. نوعی از آن که "دال بتنی" نام دارد از آرماتور و بتن تشکیل می‌شود و معمولا در ساخت سقف و گاهی نوعی از آن که ضخامت کمی دارد، در ساخت سنگ فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه‌ای از دال بتنی را در این تصویر مشاهده می‌کنید:دال‌های بتنی اغلب ضخامتشان از 10 سانتی‌متر تا 50 سانتی‌متر است و همین ضخامت آنها تعیین کننده محل استفاده آنها است.

نحوه ساخت دال بتنی

دال بتنی همانطور که گفتیم معمولا برای ساخت سقف استفاه می‌شوند، ساخت آنها به این صورت است که ابتدا قالب آنها بر روی سقف بسته می‌شود بعد از قالب‌بندی کار آرماتور‌بندی آغاز می‌شود.

یکی از خاصیت‌های بتن این است که با کاهش درجه دما ، حجم و طول آن کاهش می‌یابد و از آنجایی که دال بتنی با تکیه‌گاه‌ها، که تیرهای عمودی هستند یک‌پارچه می‌شود ، این یک‌پارچگی مانع این کاهش طول بتن شده و ترک‌خوردگی در بتن ایجاد می‌شود . دلیل استفاده از میلگرد برای آرماتور بندی دقیقا همین موضوع است. میلگرد باعث توزیع این ترک‌ها به ترک‌هایی با عرض مویی شده و مانع از این می‌شود که بتن ترک‌های بزرگ برداشته و از حالت اصلی خود خارج شود.

در این نوع دال میلگرد‌هایی که در راستای افقی قرار می‌گیرند میلگرد‌های اصلی هستند ، البته میلگرد‌هایی هم در راستای عمود مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آنها میلگرد‌های تقسیم می‌گویند. در این نوع طراحی بار وارد بر دال، در جهت عمود بر تکیه‌گاه انتقال خواهد یافت. اگر آرماتور‌بندی توسط مهندس پروژه تایید شود ،مرحله بتن ریزی انجام خواهد شد.بتن معمولا بعد از دو هفته سفت می‌شود و بعد از آن قالب ها را از آن جدا می‌کنند و دال بتنی آماده می‌شود. در برخی از پروژه‌ها از دال‌های بتنی آماده نیز استفاده می‌شود. دال‌هایی که، روی سقف قالب‌بندی و ساخته نمی‌شوند بلکه از قبل ساخته شده و به محل پروژه برده می‌شوند. نمونه‌هایی از دال بتنی آماده را در تصویر مشاهده می‌کنید.حالا می‌رسیم به اصل موضوع که دال بتنی یک طرفه است. دال های بتنی به دو نوع تقسیم می‌شوند دال بتنی یک طرفه و دال های بتنی دوطرفه.

اینکه دال بتنی یک طرفه است یعنی چه؟

دال بتنی یک طرفه دالی است که بار را در یک جهت انتقال دهد. هنگامی که دال بتنی، از دو لبه یا دو ضلع تکیه‌گاه داشته باشد یا اینکه از هر چهار لبه تکیه گاه داشته باشد ولی نسبت طول به عرض آن بیشتر از دو باشد، دال بتنی یک طرفه گفته می‌شود. زیرا فشار و بار را در یک راستا انتقال می‌دهد.

به تصویر زیر که نشان دهنده یک دال بتنی یک طرفه است دقت کنید، همانطور که مشخص است بار بر روی لبه کوچک‌تر وارد می‌شود.

کاربرد دال بتنی یک طرفه

از این نوع دال بتنی در مواردی از پروژه استفاده می‌کنند که قصد انتقال بار به جهت مشخصی را داشته باشند این دال ها بخصوص در طراحی ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله بسیار پر کاربرد هستند . همچنین مقاومت بسیار زیادی در برابر درجه حرارت دارند.

سقف های ساخته شده از دال بتنی یک طرفه کاربرد عایقی نیز دارد به این صورت که میتوان دال بتنی را روی عایقی از یونولیت قرار داد که به این صورت به عایقی برای دما تبدیل می‌شوند.

از طرفی با کار گذاشتن لوله‌های آب گرم داخل دال بتنی یک طرفه می‌توان یک سیستم گرمایش راه‌اندازی کرد.

از ترکیب دال بتنی یک طرفه و دو‌طرفه سقف‌های بسیار مقاوم با تحمل بار بالا ساخته می‌شوند . به طوری که میتوان گفت این نوع سقف از هر لحاظ جزو بهترین نوع سقف‌های سازه‌ای هستند، اما چون هزینه پیاده‌سازی این نوع سقف بسیار بالا است در پروژه‌های معدودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.مزایای استفاده از دال بتنی یک طرفه :

• اغلب در پروژه‌های بزرگ صنعتی بسیار اقتصادی تر از روش‌های دیگر است

• سهولت در امر نصب و اجرا

• ثبات در حالت و شکل

• محافظت در برابر رطوبت

• مقاوم در برابر حرارت و حریق

در حالت کلی دال بتنی یک طرفه و سقف‌های سازه‌ای که از دال بتنی تشکیل شده‌اند برا ساخت سقف پروژه‌های بسیار بزرگ صنعتی که متراژ بالایی دارند و هزینه بسیاری را می‌طلبند استفاده می‌شود.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.