آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

قالب سقف پلاستیکی

جنس این قالب ها در اجرای قالب سقف پلاستیکی، از پلاستیک فشرده، جایگزین مناسبی برای بلوک‌های یونولیتی است.

این قالب‌ها غیر ماندگار و موقت هستند و پس از اینکه بتن در سرجایش محکم شد، آن‌ها را خارج می‌کنند. قالب سقف پلاستیکی را می‌توان بالغ بر 50 بار و در هر دو نوع سقف تیرچه بتنی و فلزی استفاده کرد.


قالب پلاستیکی سقف بتنی، نخستین بار توسط یک شرکت ایتالیایی معرفی و عرضه شدند و حالا در کشور ما شرکت‌های بسیاری در این زمینه فعالیت دارند. و می‌توان گفت انواع قالب پلاستیکی سقف بتنی در کشور خودمان با بهترین کیفیت تولید می‌شود.

روش اجرای سقف مهانیت

پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیازهای صنعت ساختمان كشور وبررسی سقف های متعارف و سنتی و با در نظر گرفتن مفاد آیین نامه های ساختمان موفق به ابداع و بروز آوری روشی آشنا جهت اجرای سقف های بتنی با قالبهای پلاستیكی مهانیت شده ایم كه بدون بر هم زدن ابزار و روشهای موجود و تحمیل هزینه های سنگین ، با اصلاح الگوی مصرف مصالح و روش اجرا از دفن مصالح گران مانند : تیر آهن ، میلگرد ، بتن ، سفال ، یونولیت و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری نماییم . با استفاده از سیستم مهانیت، سقف بصورت تیرچه درجا و بدون نیاز به انواع بلوك سقفی و یونولیت و بصورت دال موجوف یك یا دو طرفه اجرا خواهد شد .

بستن قالبها :

این قالب با ابعاد، طول cm 50 ، عرض 65 سانتی متر و ارتفاع 25 سانتی متر طراحی شده است . كه با توجه به نقشه های محاسباتی می توان قالبها را به یكدیگر تا طول مورد نظر توسط پیچ هایی مناسب متصل ساخت این عمل همچنین باعث افزایش قدرت باربری قالبها و نیزكاهش زمان حمل و اجرای سقف می گردد .

لازم به ذكر است در محل اتصال قالب به تیرهای اصلی و ژوئن ها قطعه الحاقی قالب به صورت در پوشی به عرض 15 سانتی متر در انتهای قالبها بسته خواهد شد . با استفاده ازقالبهای مهانیت ، به دلیل استفاده مكرر ، قابلیت بازیافت قالبها ، امكان كنترل كیفیت سقف ها و اجرای سریع و آسان می توان با رعایت كلیه آیین نامه ها و روشهای اجرایی موجود ،تحولی در اجرای صنعتی سقفها ایجاد نمود .

در این سیستم ضمن رعایت ضوابط آیین نامه ای ، به دلیل سادگی حمل و اجرا ، یكپارچگی بتن تیرچه با سقف، صلبیت بالای سقف و عدم دفن قالب ها در بتن باعث كاهش هزینه ها و وزن ساختمان ونیزافزایش ایمنی و مقاومت در برابر زلزله می گردد .

زير سازی :

زیر سازی این سقف مشابه سقف تیرچه و بلوك ومطابق با آیین نامه ها و نشریه 94 می باشد : ابتدا جكها و زیر سازی مناسب با پروفیل های چوبی یا فلزی یا مصالح مشابه موجود در هر كارگاه ساختمانی انجام و در صورت افزایش ارتفاع طبقات داربست مناسب یا سازه های قابل مونتاژ اجرا می گردد . سپس قالبهای پلاستیكی مهانیت روی آنها چیده شده و پس از روغن كاری مناسب در حد چرب شدن قالبها ، حداقل میلگرد های محاسباتی تیرچه ها داخل قالبها نصب می گردد. كه بدلیل اجرای درجای تیرچه ها در اغلب موارد نیازی به هر گونه جوشكاری ، ساخت خرپا و میلگرد مونتاژ نبوده و تنها شامل آرماتورهای اصلی ،تقویتی و منفی می باشند .

به دلیل امكان افزایش عرض جان تیرچه در این قالب دیگر نیازی به استفاده از تیرچه دوبل نداریم كه این امر باعث سبك سازی و كاهش هزینه ها می گردد .

با نصب میلگردهای حرارتی كلاف نرم نمره 6 یا شبكه میلگرد پیش ساخته نمره 6 و قرار دادن اسپیسر روی قالب ها جهت تامین پوشش مناسب بتن و میلگردهای حرارتی ، سقف آماده بتن ریزی خواهد بود .

نمای زیر سقف :

در صورت استفاده از بتن با روانی مناسب ، پخش، تسطیح و ویبره مناسب آن ، می توان با خروج آسان قالب شاهد سطح مطلوب بتن نمایان یا اكسپوز بود و حتی در صورت تمایل در مشاعات و پاركینگ ها سطح بتن را رنگ آمیزی كرده و سایر آیتمهای نازك كاری را حذف نمود .

در صورت تمایل می توان با نصب قطعاتی بین قالبها و در محل تیرچه و ژوئن ها محل عبور تاسیسات را

بدون نیاز به تخریب و كنده كاری داخل سقف ها پیش بینی نمود كه این امر باعث حذف عملیات پوكه ریزی یا كف سازی جهت تاسیسات ، جلوگیری از پوسیدگی ، عایق كاری و تعمیر ارزان و در نهایت سبك سازی اسكلت خواهد شد .

با قرار دادن صفحه های پیش ساخته فلزی جوش شده یا قطعات گالوانیزه مناسب داخل قالب ها قبل از

بتن ریزی می توان ساپورت های مناسب جهت تاسیسات ، نصب آویز و اجرای سقف كاذب را پیش بینی نمود كه هزینه های بعدی را كاهش خواهد داد .

باز كردن قالب :

پس از گذشت زمان حداقل 7 روز از بتن ریزی سقف می توان اقدام به باز كردن قالبها نمود پس از باز كردن زیر سازی سقف و قالبهای تیرها به علت جنس پلاستیكی قالب و خاصیت جمع شدگی در بتن ، قالبها براحتی از سطح بتن جدا شده وشاهد بتنی نمایان در زیر سقف خواهیم بود .

قالب سقف پلاستیکی

قالب بندی یکی از موثرترین قسمت‌های عملیات ساخت یک سازه‌ی بتنی است که تا کنون انواع مختفی از روش‌ها و قالب‌ها برای آن تعریف شده است. توجه به قالب مناسب برای استفاده نیز لازمه‌ی قالب بندی است که برای ساخت آن از آجر،چوب و تخته چندلا ، فولاد و یا پلاستیک فشرده استفاده می‌شود.

استفاده از قالب سقف پلاستیکی که در این بین جدیدتر و دارای مزایای مخصوص خود است،به موضوع این مقاله اختصاص دارد. ما در ادامه به چیستی قالب سقف پلاستیکی و مزایا و کاربرد آن می‌پردازیم.

قالب بندی سقف

حساسیت انتخاب قالب مناسب ، و اجرای صحیح عملیات قالب بندی بر هیچکس پوشیده نیست، زیرا در صورت بروز مشکل، اتلاف بودجه‌ی اقتصادی و زمانی خواهد بود حتی اگر موجب بروز خسارت‌های جدی نشود.

بنابراین توجه به انواع قالب‌ها، و رعایت نکات ایمنی و قوانین اجرایی و بکارگیری بهترین مصالح و ابزار ممکن ضروری است. برای مثال توجه به این نکته که قالب‌ها نشتی نداشته باشند و تحمل وزن بتن خیس را داشته باشند، اهمیت زیادی دارد.

هم چنین باید تکیه گاه مناسب برای قالب‌ها، مهاربندی پایه‌های اطمینان، تراز کردن بتن و بسیاری از موارد دیگر باید کنترل شوند.

در گذشته برای پرکردن فضاهای بین نواحی بتن ریزی، از بلوک‌های سفالی استفاده می‌شده است که معایب خاص خود را داشتند از جمله:

• وزن زیاد

• شکنندگی سفال‌ها

• ابعاد کوچک (مصرف تعداد بالا)

• صرف زمان قابل توجه

• احتیاج به نیروی کارگر زیاد

همین موارد باعث شد تا به تدریج با بلوک‌های یونولیتی جایگزین شوند. بلوک‌های یونولیتی، ابعاد بزرگ و وزن کمتری داشته و همچنین سرعت بارگذاری آن‌ها به مراتب کمتر بود. اما بلوک‌های یونولیتی یک نقطه ضعف مهم داشتند و آن قابلیت اشتعال‌زایی بالایشان بود. به بیان دیگر خطر آتش سوزی داشتند و در صورت بروز آتش سوزی کنترل آن به دلیل مستعد بودن این مصالح، بسیار سخت خواهد بود.

بدنبال طرح این مشکل، بلوک‌های نسوز تولید شدند ولی راهکار بهتری برای جایگزینی مطرح شد که موضوع مقاله‌ی امروز به آن اختصاص دارد. از آنجایی که بلوک‌هایی که گفته شد هیچ نقشی در استحکام سازه نداشته و صرفا برای پرکردن فضاهای خالی استفاده می‌شوند، می‌توان به جای آن‌ها از قالب‌های مخصوص استفاده کرد.

بلوک‌های یونولیتی فقط تا زمان سفت شدن بتن مفیدند ولی در واقع بصورت دائم در سقف باقی خواهند ماند. اما در روش جدید تر می‌توان آن‌ها را با قالب‌های غیر ماندگار و موقتی جایگزین کرد که بعد از سفت شدن بتن، آن را از سازه خارج و قالب برداری می‌کنند.قالب سقف پلاستیکی چه کاربردی دارد؟

جنس این قالب ها در اجرای قالب سقف پلاستیکی، از پلاستیک فشرده و همان طور که گفته شد، جایگزین مناسبی برای بلوک‌های یونولیتی است.

این قالب‌ها غیر ماندگار و موقت هستند و پس از اینکه بتن در سرجایش محکم شد، آن‌ها را خارج می‌کنند. قالب سقف پلاستیکی را می‌توان بالغ بر 50 بار و در هر دو نوع سقف تیرچه بتنی و فلزی استفاده کرد.

ابعاد قالب سقف پلاستیکی به طول 30 تا 100 سانت و عرض 30-25 سانتیمتر محدود می‌شود. به قالب سقف پلاستیکی، لایت فرم نیز می‌گویند. بارگذاری این قالب‌ها در سقف، همانند بلوک‌های سیمانی است که بین تیرچه‌ها قرار گرفته و بتن ریزی به دنبال آن انجام می‌شود.

خارج کردن قالب از بین تیرچه‎ها توسط 4 دستگیره‌ی تعبیه شده در زیر قالب انجام ‌می‌شود. با توجه به اینکه در ساخت قالب سقف پلاستیکی، از مواد پلی اتیلن سنگین استفاده می‌شود، این قالب در برابر ضربه ، فشار و کشش مقاومت داشته و می‌تواند برای سقف ساختمان‌های چندطبقه، و یا پروژه‌های گسترده، به دفعات زیاد استفاده گردد.

از ویژگی‌های مهم قالب سقف پلاستیکی، قابلیت بازیافت آن است که امکان 30 بار استفاده‌ی مجدد را ممکن می‌سازد. بنابراین از نظر اقتصادی برای ساخت انبوه نیز به صرفه خواهدبود.

مقایسه‌ی بین استفاده از یونولیت و قالب سقف پلاستیکی

1- از نظر سایز بلوک یونولیتی با قالب تقریبا برابر است ولی قالب کمی از بلوک یونولیتی سنگین‌تر است.

2- قیمت یک قالب سقف پلاستیکی حدود 5-4 برابر بلوک یونولیتی است ولی با توجه به استفاده‌ی چندین باره، توجیه پذیر و به صرفه است.

3- میزان تلفات و پرت شدگی در قالب سقف پلاستیکی بسیار کم است، زیرا جنس محکم و فشرده دارند.

4- بلوک‌های یونولیتی برخلاف قالب‌ به راحتی برش خورده و در فضاهایی که اندازه‌ی استاندارد قالب اجازه‌ی استفاده در آن را نمیدهد، بکار گرفته می‌شوند. بنابراین کار با قالب پلاستیکی دقت زیادی میطلبد.

5- وقتی در ساخت سقف از قالب سقف پلاستیکی استفاده می‌شود، بدلیل وجود فضاهای خالی در زیر سقف، در مرحله‌ی نازک کاری زیر سقف را با سقف کاذب یا کناف یا رابیتس کاری می‌پوشانند. در صورتیکه در استفاده از بلوک، نیازی به این موارد نبوده و سطح زیر سقف مستقیما سفیدکاری و نازک کاری می‌شود.قالب پلاستیکی سقف بتنی در کدام سقف‌ها استفاده می‌شود؟

قالب‌هایی که ما از آن‌ها صحبت می‎کنیم قالب‌هایی هستند که از جنس پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن هستند. روش‌های ساخت سقف که در آن‌ها از قالب پلاستیکی سقف بتنی استفاده می‌شود عبارتند از:

• دال بتنی

• تیر دال

• گرین وافل

• یوبوت

• کوبیاکس

حال باهم هر یک از این روش‌های سقف‌سازی را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با نحوه استفاده از قالب پلاستیکی سقف بتنی آشنا شویم.

دال بتنی

روش ساخت سقف دال بتنی که در آن، سقف کاملا توسط دال بتنی پیاده‌سازی می‌شود برای ساخت دال درجا، قالب‌های پلاستیکی مشخصی برای ایجاد عرشه دال استفاده می‌شود . این قالب ها که از جنس پلاستیک مقاوم هستند، این امکان را بوجود می‌اورند که بتوان برو روی آن‌ها شبکه آرماتور‌ها بسته شود. بعد از بتن‌ریزی و ساخت دال، این قالب‌ها از سقف جدا می‌شوند.تیر دال

روش تیر دال که در آن از تیر‌هایی با جنس‌های مختلف می‌توان استفاده کرد، ما بین تیر‌ها با استفاده از قالب‌هایی پوشش داده می‌شود و سپس بر روی آن‌ها آرماتور‌بندی اجرا شده و بتن‌ریزی انجام می‌گیرد . قبلا برای پر کردن فاصله بین تیر‌ها از یونولیت استفاده می‌شد ولی بعد از عرضه لایت فرم‌ها که قالب‌های پلاستیکی موقتی هستند، یونولیت‌ها که قالب های دایمی بودند، کم‌کم در شرف حذف شدن می باشند.

لایت فرم‌ها این مزیت را دارند که بار‌ها می‌توان از آنها برای قالب‌گیری استفاده مجدد کرد. در زیر تصویری از این قالب هارا میبینید.گرین وافل

این روش که با تیرچه های درجا اجرا می‌شود و پیاده‌سازی سقف دیگر نیاز به تیرچه‌های پیش ساخته ندارد با قالب پلاستیکی سقف بتنی، که گرین وافل نامیده می‌شوند، اجرا می‌گردد. پس از زیر‌سازی، قالب‌ها چیده می‌شوند و آرماتور‌بندی روی آن‌ها انجام می‌گیرد، بعد از بتن‌ریزی و سفت شدن بتن، قالب‌ها از سقف جدا شده و مجددا می‌توان از آن‌ها برای پروژه‌های دیگر استفاده کرد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تیرچه پیش ساخته‌ای درکار نیست.یوبوت

روش یوبوت در سقف‌سازی که از نوع سقف‌های دال بتنی به حساب می‌آید. به حذف بتن اضافی در دال و کاهش وزن بتن کمک می‌کند .به این صورت که در محلی از بتن که کاربردی ندارد، باکس‌های توخالی پلاستیکی قرار داده می‌شود. در این روش ابتدا قالب‌های زیرین چیده می‌شوند، بین هر یک از قالب‌ها یک میلگرد قرار می‌دهند. پس از اینکه میلگرد‌های پایینی بسته شد، قالب‌های یوبوت چیده شده وبعد از تکمیل ساخت سقف و گذشت مدت زمان مشخصی قالب‌های زیری برداشته می‌شوند.

قالب‌های یوبوت که از جنس پلاستیک هستند معمولا به شکل مکعب مربع می‌باشند. در شکل زیر نمونه‌ای از این قالب‌ها را می‌بینید.کوبیاکس

کوبیاکس، تقریبا مانند روش یوبوت است و باز هم از نوع دال بتنی می‌باشد. اما تفاوتی که با یویوت دارد این است که، قالب پلاستیکی سقف بتنی در اینجا گوی‌های پلاستیکی توخالی می‌باشد . این گوی‌ها بین میلگرد‌های بالایی و پایینی کار گذاشته می‌شوند و با کاهش حجم بتن مصرفی، در سبک‌سازی سقف نقش فوق العاده‌ای ایفا می‌کنند.مزایای استفاده از قالب پلاستیکی سقف بتنی

• افزایش سرعت اجرای پروژه‌ها بخاطر سهولت در نصب و جدا‌سازی قالب‌ها

• قابل بازیافت بودن

• عدم چسبندگی بتن به پلاستیک

• عدم وجود روغن برای قالب‌بندی و در نتیجه بتن بهتر

• حذف تیر‌های پیش ساخته در اکثر روش‌های قالب پلاستیکی سقف بتنی

• کاهش مصرف بتن

• افزایش مقاومت سازه در برابر زلزله و فشار

• انعطاف پذیری بالاتر

• کاهش بسیاری از سازه‌های اضافی

• کاهش در مصرف آرماتور

• کاهش زمان ساخت

• اجرا با حداقل نیروی انسانی

• کاهش ارتفاع سازه

• کاهش وزن سقف

• حذف بلوک‌های دایمی یا یونولیت

• صرفه اقتصادی بخاطر امکان استفاده مجدد

• سهولت در حمل‌ونقل نسبت به دیگر قالب‌ها

• قابل استفاده در مناطقی با سرمای شدید

• مقاوم در برابر ضربه، فشار وکشش

از تمام این روش ها و مزایای استفاده از قالب پلاستیکی سقف بتنی که بگذریم، از جنبه‌های دیگر، این قالب‌ها فواید بسیاری دارند. یکی از بهترین مزیت‌های قالب پلاستیکی سقف بتنی بازاری است که در کشور ایجاد کرده‌اند. از زمان ورود این محصولات به کشورمان که سال‌ها از آن می‌گذرد، شرکت‌های بسیاری در این زمینه تاسیس شده‌اند . این شرکت‌ها و کارخانه‌های ساخت قالب پلاستیکی سقف بتنی، به تولید اشتغال در کشور کمک شایانی کرده است. در کل محصولات پلاستیکی به دلیل سهولت تولید آنها طرفداران بسیاری در زمینه سرمایه‌گذاری به سمت خود جذب کرده‌اند. سرمایه‌های اندکی که سود بالایی به دنبال دارند.

بی‌شک در آینده قالب‌ها و روش‌های قالب‌بندی بهتر و بصرفه‌تری معرفی خواهند شد. امیدوارم کشور ما و مهندسان این زمینه نیز در این پیشرفت نقشی داشته باشند.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.