آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

سقف بتنی پیش تنیده

بتن پیش تنیده با استفاده از اعمال فشار دائمی در یک عضو بتنی به طرق مختلف ساخته می‌شود. ویژگی خاص این بتن مقاومت بالای کششی است که باعث کاربرد آن در سطح وسیعی از سازه‌ها می‌شود.

اگر بخواهیم درباره‌ی این ویژگی در سقف بتنی پیش تنیده توضیحات بیشتری ارائه دهیم، لازم به ذکر است که انواع مختلفی از بار به اجزای یک سازه‌ی ساختمانی وارد می‌شود. این بارها به دو دسته‌ی بار مرده و زنده تقسیم می‌شوند.

بار مرده، فشار و وزنی است که به واسظه‌ی اجزای مختلف ساختمان بر آن وارد می‌شود. مانند وزن دیوار، کف، سقف، ستون‌ها و وزن تیرها. بار زنده شامل بارهای متغیری مثل وزن ساکنین، وسایل و مبلمان هر طبقه است. میزان بار مرده را می‌توان با پارامترهای مختلف محاسبه و بار زنده بر اساس کاربری ساختمان تخمین زده‌ می‌شود.

سقف بتنی پیش تنیده

ساخت مسکن یکی از مهم‌ترین نیازهای اولیه است که با توجه به اهمیت آن، فناوری‌های ساخت آن در طول تاریخ بطور پیوسته پیشرفت کرده‌ است. امروزه یکی از مصالح مورد استفاده برای ساخت سقف ساختمان‌ها، سقف بتنی پیش تنیده است که کاربردهای زیادی در ساخت ساختمان‌های امروزی دارد.

بتن چیست؟

بتن یکی از پرکاربردترین و اساسی‌ترین مصالح ساختمانی است که به دلیل قیمت کم و در دسترس‌بودن آن رواج زیادی در ساختمان‌های امروزی دارد. انواع مختلفی از بتن با استفاده از فناوری‌های متنوع و حرارت، اتوکلاو، بخار، فشار هیدرولیکی، قالب و... در کارخانه‌ها تولید می‌شوند.

از بتن در ساخت سازه‌های فراوان مانند ساختمان‌ها، سدها، پل‌ها، تونل‌ها، راه‌ها استفاده می‌شود. بعد از گذشت حدود چهار دهه از بکارگیری بتن در ساخت سازه‌ها، نیاز به بهره‌گیری از بتن‌هایی با خواص ویژه‌ی بیشتر مثل مقاومت بالاتر و یا مقاومت کششی به وجود آمد.

در این راستا مهندسان و شیمیدانان در سطح جهان به تکاپو افتادند تا بتن‌هایی با خواص ویژه بسازند که این نیاز را به خوبی پاسخ گوید. یکی از انواع این فناوری‌ها استفاده از بتن پیش تنیده است که از آن در ساخت سقف بتنی پیش تنیده استفاده می‌شود.

در ادامه کشورهای مختلف قوانین و دستورالعمل‌هایی برای استاندارد سازی بتن‌های مختلف تصویب کردند تا مجریان ساخت سازه‌ها ملزم به رعایت آن و رعایت ایمنی شوند.سقف بتنی پیش تنیده چیست؟

بارهای مرده و زنده که در موردشان صحبت کردیم در مجموع به سقف ساختمان فشار وارد می‌کنند و رسالت سقف بتنی پیش تنیده مقاومت بالا به این فشارها است. این مقاومت با اعمال یک فشار دائمی در بتن، با قراردادن کابل فولادی در غلاف‌هایی در قطعه‌ی بتنی، کشیدن کابل و در انتهای قطعه مهارکردن و گره‌زدن آن ایجاد می‌شود. این در حالی است که در بتن‌های معمولی به جای کابل‌ها از آرماتور یا میلگرد استفاده می‌کنند.

کابل‌هایی که به این روش پیش کشیده شده‌اند، پس از رها شدن، تمایل به جمع‌شدن و بازگشت به حالت رهایی دارند. یک نیروی فشاری زیاد در درون بتن ایجاد شده که در مقابل نیروی کششی حاصل از نیروی ثقل قرارگرفته و آن را خنثی می‌نماید.

این کابل‌ها در غلاف‌هایی توخالی قرار می‌گیرند، بطوری که دو سر کابل از غلاف بیرون باشد و بدنبال آن عملیات بتن ریزی را انجام می‌دهند. بدنبال آن برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی کابل‌ها، گروت یا دوغاب سیمانی یا مواد پلیمری خاصی مثل قیر یا گریس، به درون غلاف‌های مورد نظر، تزریق می‌کنند.این روش که با مخفف TP نیز ذکر می‌شود در کارخانه‌ها و کارگاه‌های ساخت بتن به دو روش پیش کشیده و پس کشیده بکار گرفته می‌شود. از این بتن‌ها در ساخت سقف بتنی پیش تنیده در بسیاری از سازه‌ها استفاده می‌کنند.

سقف بتنی پیش تنیده پیش کشیده و پس کشیده

در ساخت سقف بتنی پیش تنیده به روش پیش کشیده، در ابتدا کابل‌های فولادی کشیده شده و در دو انتهای قطعه‌ی بتنی توسط گیره‌های مخصوصی گیر داده و بدنبال آن بتن ریزی انجام می‌شود.

کابل‌های فولادی در مسیرهای مستقیم یا شکسته در درون بتن قرار می‌گیرند. پس از آن کابل‌ها را بریده و نیروی فشاری مورد نظر بر آن وارد می‌شود.

در سقف بتنی پس کشیده، کابل‌ها را از غلافی توخالی عبور داده، بطوری که دو سر کابل از غلاف بیرون زده باشد. عملیات بتن‌ریزی به دنبال آن انجام می‌شود و اغلب قبل از بتن‌ریزی دو ورق صفحه فشار جایگذاری می‌شود.

سیستم بتن پس کشیده به روش‌های مختلف چسبیده و غیرچسبیده ساخته می‌شود.

کاربرد سقف بتنی پیش تنیده

از سقف بتنی پیش تنیده در یک دامنه وسیعی از سازه‌ها استفاده می‌شود که به طور مختصر آن‌ها را نام می‌بریم:

برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع

پارکینگ‌های طبقاتی

بیمارستان‌ها

ساختمان‌های تجاری و پاساژها

پل ها

اسکله ها

و...مزایای استفاده از سقف بتنی پیش تنیده

1- کاهش وزن سقف بتنی پیش تنیده بدلیل استفاده از مصالح مصرفی سبک‌تر و حذف میلگرد.

2- افزایش طول دهانه‌ها به خاطر عدم نیاز به استفاده از ستون در سقف بتنی پیش تنیده.

3- هزینه کمتر و بکارگیری مصالح مصرفی کمتر مانند میلگرد در سقف بتنی پیش تنیده.

4- کاهش ترک‌ها و تغییر شکلها در سقف بتنی پیش تنیده با توجه به تحمل فشار کابل‌ها.

5- سرعت بالاتر ساخت در مقایسه با بتن‌های معمولی زیرا با حذف تیرها و استفاده از دال تخت گسترده، می‌توان سطح وسیع‌تری را با استفاده از سقف بتنی پیش تنیده به یک باره ساخت.

6- دهانه‌ی وسیع‌تر برای اجرای سقف بتنی پیش تنیده قابل انجام است.

7- ارتفاع بین طبقات را می‌توان کمتر کرده و به تبع آن ارتفاع کلی ساختمان‌های چند طبقه کم‌تر می‌شوند. هم چنین می‌توان در یک ارتفاع ثابت، تعداد طبقه‌های بیشتری ساخت.

همین مزیت باعث می‌شود مصالح مصرفی در اجزای ساختمانی مثل ستون، دیوار، نما و... و همچنین هزینه‌های مصرفی کمتر شوند.

8- دوام بیشتر ساختمان در برابر بارهای وارده و ترک خوردگی، همچنان که تحمل فشار در بتن‌های پیش تنیده بیشتر از بتن‌های معمولی است، استفاده از آن‌ها در سقف بتنی پیش تنیده در ساختمان‌ها هم باعث دوام بیشتر سازه خواهد شد.

9- مقاومت سازه در برابر زلزله، زیرا سقف بتنی پیش تنیده، نسبت به سقف‌های دیگر، پوشش یکپارچه‌تری دارد و بنابر تحقیقات انجام شده عملکرد بهتری در برابر زلزله نشان می‌دهند.

10- امکان ستون گذاری نامنظم بدلیل خصوصیات سقف بتنی پیش تنیده که در طرح‌های معماری برای سازه‌ها بسیار اهمیت دارد.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.