آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

سقف تیرچه بلوک درجا

تیرچه ‌بلوک درجا یکی از روش‌های اجرای سقف به‌شمار می‌رود که از ترکیب برخی مصالح مانند تیرچه بتنی، فلز کرومیت و دال بتنی تشکیل شده است. این نوع سقف‌ها امروزه یکی از رایج‌ترین روش‌های اجرای سقف شناخته می‌شود و به‌دلیل مزایای فراوانی که دارند انتخاب اول اغلب سازندگان به‌شمار می‌رود. سقف تیرچه بلوک درجا علاوه‌بر استفاده در سازه‌های بتنی، در سازه‌های فلزی نیز کابرد فراوان دارند. به‌این ‌معنی که قابلیت اجرا برای هر نوع اسکلت ساختمانی را خواهند داشت. مهم‌ترین نقش سقف تیرچه بلوک درجا، تحمل بارهای وارده بر کف ساختمان است. همچنین این نوع سقف به‌عنوان یک سقف و کف قابل اطمینان برای طبقات یک ساختمان محسوب می‌شود.

سقف تیرچه بلوک درجا

سقف، یک جزء از ساختمان است که اهمیت زیادی برای سازندگان دارد و نمونه‌های متفاوتی از لحاظ جنس و شکل‌ و طرح‌ دارد.

سقف تیرچه بلوک درجا چیست؟

سقف، یک جزء از ساختمان است که اهمیت زیادی برای سازندگان دارد و نمونه‌های متفاوتی از لحاظ جنس و شکل‌ و طرح‌ دارد. سقف تیرچه بلوک از نوع سقف بتنی است. سازندگان در ساختمان‌سازی از این نمونه سقف استفاده می‌کنند. نقش مهم و اساسی آن‌ها انتقال نیروهای افقی و جانبی به سایر اعضا به‌کاربرده شده می‌باشد.

سقف تیرچه بلوک درجا یکی از سقف‌های دال یک‌طرفه است که با استفاده از بلوک‌های توخالی و سبک از جنس بتن و سفال به‌منظور پرکردن سقف استفاده می‌گردد که کاربرد همین مصالح سبک باعث کاهش بار وارده به سقف خواهد شد. همان‌طور که گقته شد در این روش که متداول‌ترین شیوه اجرای سقف ساختمان شناخته شده است از تیرچه به‌عنوان تیر فرعی استفاده شده و بلوک ها نیز نقش باربری و سازه‌ای ندارند و تنها برای پرکردن بین تیرچه‌ها کاربرد دارند. سقف تیرچه بلوک درجا اغلب برای ساختمان‌های بتنی استفاده می‌شود اما در دیگر اسکلت‌ها نیز کاربرد خواهند داشت. اجزای این سقف؛ تیرچه، بلوک، میلگردهای حرارتی و بتن درجا است که باعث متصل شدن تیرها و پیوستن اجزا می‌شود. دال با پشت بند، مجموعه‌ای از تیرهای موازی و بصورت تی شکل هستند جنس بلوک‌ها سیمانی، سفالی و پلی‌استایرن هستندکه این نوع بلوک‌ها ماندگار هستند یا اینکه از نوع موقت مانند بلوک‌های فلزی، پلاستیکی یا چوبی باشند. امروزه به ‌دلیل معایبی که در بلوک‌های ذکر شده در بالا وجود دارد از بلوک با جنس یونولیت نسوز نیز استفاده می‌شود. به‌طور کلی جنس بلوک استفاده شده باید با بتن پوششی ترکیب شیمیایی ندهد. در سقف تیرچه بلوک پوششی(درجا)، تیرچه‌‌‌ها از هم فاصله دارند و در این فاصله بلوک جای می‌دهند. از این سقف در سازه‌های مختلفی اعم از ساختار فلزی، ساختمان‌های آجری شکل و بتنی با شرایط مختلف استفاده می‌شود.نحوه ساخت سقف تیرچه بلوک درجا

در ساخت سقف‌ تیرچه بلوک درجا به‌طور همزمان از دو شیوه کاربرد مصالح پیش ساخته و بتن‌ریزی استفاده می‌شود. در این روش قالب تحتانی به‌صورت کامل حذف می‌گردد. مصالح مورد استفاده که شامل تیرچه‌های فولادی، تیرچه‌های بتنی، آرماتورهای کششی و برشی و پوشش بتن آرماتورهای اصلی هستند در کارخانه تولید می‌شوند. در کارگاه‌های ساختمانی، ابتدا تیرچه‌ها را در فاصله‌های مشخص شده قرار می‌دهند سپس زیر تیرچه ها را شمع‌بندی کرده و پس از آن بلوک‌ها را بین دو تیرچه مجاور قرار می‌دهند و در نهایت پس از جای گذاری آرماتورهای حرارتی بتن‌ریزی را انجام می‌دهند.

انواع تیرچه و بلوک

تیرچه و بلوک در سقف تیرچه بلوک درجا، دارای انواع مختلفی هستند. از انواع مختلف بلوک‌ها می‌توان به بلوک‌های سفالی، بلوک‌های بتنی و پلاستوفوم اشاره کرد. تیرچه‌ها نیز دارای نمونه‌های متفاوتی هستند که از آن‌جمله می‌توان تیرچه‌های پیش‌کشیده، تیرچه‌های پس‌کشیده و تیرچه‌های پیش تنیده را نام برد.اجزای تشکیل‌دهنده سقف تیرچه بلوک درجا

تیرچه

در سقف‌ تیرچه و بلوک درجا معمولا از دو نوع تیرچه‌ بتنی و تیرچه‌ فولادی با جان باز استفاده می‌شود. تیرچه‌های بتنی از ترکیب بتن و میلگرد ساخته شده‌اند که با قرار‌گرفتن بلوک‌ها در بین آن‌ها یک قالب برای بتن پوششی ایجاد می‌شود.

تیرچه‌ بتنی از بتن و آرماتورهای مختلفی تشکیل شده که بلوک‌ها بین این تیرچه‌ها قرار می‌گیرند و روی آنها بتن پوششی یا درجا ریخته می‌شود و سطح مقطع T شکلی را تشکیل می‌دهند. تیرچه‌های بتنی دونوع خرپایی و پیش تنیده دارند.بلوک

بلوک به قطعاتی گفته می‌شود که در بین تیرچه ها قرار می‌گیرند که ابعاد آن‌ها با توجه به ضخامت سقف و فواصل بین تیرچه‌ها متغیر است. از بلوک به‌عنوان قالب دائمی‌ و همچنین قالب زیرین بتن پوششی درجا استفاده می‌شود.

بلوک‌ها قطعاتی توخالی و از پیش ساخته شده می‌باشند که بین تیرچه‌ها قرار می‌گیرند و باتوجه به فاصله تیرچه‌ها از هم و ضخامت سقف اندازه‌های متغیری دارند. از بلوک‌ها برای قالب بندی جانبی و به‌عنوان قالب زیرین بتن درجا استفاده می‌شود و باید مقاومت لازم در برابر ضربه‌های ناشی از عبور و مرور در زمان بتن‌ریزی را داشته باشند.کلاف میانی

کلاف میانی در امتداد عمود بر تیرچه‌ها و به‌منظور تقویت دیافراگم افقی ساختمان و توزیع یکنواخت بار روی سقف تیرچه بلوک درجا و در محل‌هایی که بار منفرد وجود داشته باشد، اجرا می‌شود.

آرماتور یا میلگردهای حرارتی

برای جلوگیری از تنش‌ در بتن‌های پوششی سقف تیرچه بلوک درجا و همچنین برای رفع برخی تغییرات ناشی از افت و تغییر دما، در قسمت بالایی بتن سقف و روی بلوک‌ها، آرماتورهایی به‌صورت عمود برهم اجرا می‌شوند که آرماتور افت و حرارت یا میلگرد حرارتی نام دارند.

میلگردها به صورت عمود برهم هستند که در بر روی بتن و روی بلوک‌ها قرار می‌گیرند که به منظور مقاومت در برابر تنش‌های گوناگون در بتن درجا و تغییر حرارت روی بلوک‌ها تعبیه می‌شوند. این میلگردها به شکل مربع هستند که بر روی سقف قرار می‌گیرند و از شکستگی بتن در برابر افت حرارت جلوگیری می‌کنند. این آرماتورها با توجه به کاربردشان قطرهای متفاوتی دارند.

آرماتور منفی

قبل از عملیات بتن‌ریزی به‌دلیل طرح تیرچه‌ها و فرض تکیه‌گاه ساده، می‌بایست آرماتورهای منفی در هر کدام از تیرچه‌ها و در محل تکیه‌گاه‌ها اضافه شود.

آرماتور برشی

اگر میلگرد عرضی تیرچه‌های مورد استفاده، به اندازه کافی در تکیه‌گاه ادامه نیافته باشد، می‌بایست از میلگردهای عرضی برای تقویت تیرچه استفاده گردد که به آن‌ها آرماتور، برشی گفته می‌شود.

بتن پوششی یا درجا

بتن پوششی یا درجا، قسمتی از یک تیر مرکب بوده که درهنگام ساخت سقف تیرچه بلوک درجا، پس از قرارگیری تیرچه‌ها و بلو‌ک‌ها، اجرا می‌شود و پس از ایجاد مقاومت لازم، با استفاده از آرماتورهای کششی تیرچه، بار وارد به سقف را تحمل می‌کند.

بتن درجا را بعد از جای‌گذاری تیرچه و بلوک روی تیرچه و بلوک می‌‌ریزند که به صورت پودر یا مایع هستند. این بتن‌ها بعد از بدست آوردن مقاومت مورد نیاز، با آرماتورهای کششی، بار یا نیروی وارد به سقف را تحمل می‌کنند. ضخامت بتن را براساس طول دهانه و بار وارد به سقف محاسبه می‌شود.مزایای سقف تیرچه بلوک درجا نسبت به سایر سقف ها:

سقف تیرچه بلوک درجا، محافظ گرما و صدا است و در برابر نیروهایی که به آن وارد می‌شود مقاوم است. این نوع سقف کم وزن و سطح آن یکدست و یکپارچه است. سقف تیرچه بلوک درجا به‌دلیل سبکی از نظر اقتصادی به‌صرفه است. این نوع سقف علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد که از جمله آن، زمان زیاد برای اجرا و قابل استفاده نبودن در دهانه بزرگ است.

مهمترین مزایا و برتری‌های سقف تیرچه درجا نسبت به سایر سقف‌ها عبارتند از:

• صرفه‌جویی در مصرف بتن در سقف تیرچه بلوک درجا به‌علت استفاده از بلوک‌های توخالی و حذف بتن ناحیه کششی بسیار زیاد است.

• در اجرای سقف تیرچه بلوک درجا به‌این‌ دلیل که تولید تیرچه و بلوک در کارخانه صورت می‌گیرد از نیروی انسانی کمتری استفاده می‌شود.

• نصب آسان بدون نیاز به جرثقیل به علت وزن کم تیرچه‌ها.

• سهولت و سرعت در اجرای سقف به‌دلیل پیش‌ساخته بودن تیرچه و بلوک.

• قالب‌بندی در این نوع سقف‌ها برای ایجاد تکیه‌گاه موقت، محدود به شمع‌بندی و نصب چهارتراش در فواصل مشخص در زیر سقف می‌شود.

• در سقف تیرچه بلوک درجا، بتن‌ریزی به‌صورت یکپارچه انجام می‌شود و بتن کمتری نسبت به سایر سقف‌ها مورد نیاز است.

• دارای مقاومت خوب سقف در برابر نیروهای افقی مانند باد و زلزله.

• عایق خوب صدا و حرارت.

• سطح صاف و یکنواخت موجود در زیر سقف باعث کاهش ضخامت نازک‌ کاری می‌شود که در نتیجه باعث کاهش بار مرده سقف می‌شود.

• به‌دلیل مصرف کم فولاد بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

کاربرد بتن برای ساخت‌وساز به‌خصوص در اجرای سقف ساختمان علی‌رغم داشتن مقاومت زیاد در برابر فشار، تحمل چندانی درمقابل نیروی‌های کششی نداشته و همین‌ امر باعث شده است که تا از بتن به‌تنهایی برای استحکام در یک سازه استفاده نشود. کابرد تیرچه بلوک در کنار بتن‌ریزی توانسته است این مشکل را به‌خوبی برطرف نموده و امروزه به عنوان متداول‌ترین روش اجرای سقف شناخته شود.

کاربرد سقف تیرچه بلوک درجا در انواع ساختمان

استفاده از سقف تیرچه بلوک درجا در ساختمان اسکلت فلزی

در این نوع ساختمان‌ها بهتر است از تیرهایی به شکل لانه زنبور استفاده شود چون بتن از منافذ تیرهای لانه زنبوری شکل می‌گذرد و به همدیگر متصل می‌شوند و همچنین آرماتورهای منفی و حرارتی را به صورت مستقیم و بدون اینکه انحنا یا خمیدگی بوجود بیاید از این منافذ عبور داد. در این کار برای جایگاه تیرچه‌ها، مقداری از آهنهای تیرچه را برهنه می‌کنند و روی بال تیرآهن قرار می‌دهند. برای عملکرد صحیح سقف تیرچه بلوک در ساختمان اسکلت فلزی، میلگردهای کششی در زیر تیرچه را به پل‌های فلزی جوش می‌دهند و اگر بخواهند از بلوک‌های پلی استایرن استفاده کنند ؛ نوع نسوز یا کندسوز آن را به‌کار می‌برند. هنگام بتن‌ریزی به ضخامت بتن توجه می‌کنند که ضخامت آن کمتر از 5 سانتی‌متر بر روی بلوک نباشد.در دو طرف تیرچه‌ها از میلگردهای اتصال و ممان منفی استفاده می‌شود. کمترین مقدار عرض کلاف‌های عرضی و کف بتنی تیرچه‌ها 10 سانتی‌متر می‌باشد و برای جلوگیری از بالارفتن وزن سقف که با قرار گرفتن بتن به داخل سقف این اتفاق می‌افتد، از بلوک‌هایی که ته آنها بسته هست؛ استفاده می‌شود.استفاده از سقف تیرچه بلوک درجا در ساختمان آجری

در این ساختمان‌ها برای اینکه بتوانند تیرچه بلوک قرار دهند ابتدا شناژی بر روی دیوار ایجاد می‌کنند که طول آن 35 تا 40 سانتی‌متر است و از تعدادی میلگرد یا آرماتور استفاده می‌کنند.

استفاده از سقف تیرچه بلوک درجا در ساختمان بتنی

در این نمونه ساختمان ممکن است ارتفاع سقف از ارتفاع پلی که به آن وصل می‌شود کمتر باشد بنابراین، این اختلاف ارتفاع را با پرکردن بتن با زاویه 45 درجه از بین می‌برند و بعد از بتن سبک استفاده می‌کنند.

دستگاه‌های لازم برای انجام و ساختن سقف تیرچه بلوک درجا

برای انجام و ساختن سقف تیرچه بلوک درجا به دستگاه‌هایی نظیر انبر و قیچی میلگرد و پمپ بتن، ویبراتور نیاز است.

شرایط آب و هوایی برای اجرای سقف تیرچه بلوک

برای اجرا و انجام سقف تیرچه بلوک در هردمایی می‌توان کار را انجام داد ولی وقتی بخواهند وارد مرحله بتن‌ریزی شوند، چون بتن تحت شرایط نامساعد جوی تغییر پذیر است، باید شرایط جوی و دمایی را در نظر گرفت. دما باید بین 5تا35 درجه سانتیگراد باشد. بتن ریزی نباید روی سطح یخ زده یا برف‌دار یا در زمان بارش باران انجام شود چون مقاومت بتن در دماهای پایین بسیار کمتر است و این بتن که در برابر یخ‌دگی محافظت نشده باشد؛ آسیب‌پذیرتر است.در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.