آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

سقف تیرچه بلوک درجا

تیرچه ‌بلوک درجا یکی از روش‌های اجرای سقف به‌شمار می‌رود که از ترکیب برخی مصالح مانند تیرچه بتنی، فلز کرومیت و دال بتنی تشکیل شده است. این نوع سقف‌ها امروزه یکی از رایج‌ترین روش‌های اجرای سقف شناخته می‌شود و به‌دلیل مزایای فراوانی که دارند انتخاب اول اغلب سازندگان به‌شمار می‌رود. سقف تیرچه بلوک درجا علاوه‌بر استفاده در سازه‌های بتنی، در سازه‌های فلزی نیز کابرد فراوان دارند. به‌این ‌معنی که قابلیت اجرا برای هر نوع اسکلت ساختمانی را خواهند داشت. مهم‌ترین نقش سقف تیرچه بلوک درجا، تحمل بارهای وارده بر کف ساختمان است. همچنین این نوع سقف به‌عنوان یک سقف و کف قابل اطمینان برای طبقات یک ساختمان محسوب می‌شود.

سقف تیرچه بلوک درجا

سقف تیرچه بلوک درجا چیست؟

سقف تیرچه بلوک درجا یکی از سقف‌های دال یک‌طرفه است که با استفاده از بلوک‌های توخالی و سبک از جنس بتن و سفال به‌منظور پرکردن سقف استفاده می‌گردد که کاربرد همین مصالح سبک باعث کاهش بار وارده به سقف خواهد شد. همان‌طور که گقته شد در این روش که متداول‌ترین شیوه اجرای سقف ساختمان شناخته شده است از تیرچه به‌عنوان تیر فرعی استفاده شده و بلوک ها نیز نقش باربری و سازه‌ای ندارند و تنها برای پرکردن بین تیرچه‌ها کاربرد دارند. سقف تیرچه بلوک درجا اغلب برای ساختمان‌های بتنی استفاده می‌شود اما در دیگر اسکلت‌ها نیز کاربرد خواهند داشت.

انواع تیرچه و بلوک

تیرچه و بلوک در سقف تیرچه بلوک درجا، دارای انواع مختلفی هستند. از انواع مختلف بلوک‌ها می‌توان به بلوک‌های سفالی، بلوک‌های بتنی و پلاستوفوم اشاره کرد. تیرچه‌ها نیز دارای نمونه‌های متفاوتی هستند که از آن‌جمله می‌توان تیرچه‌های پیش‌کشیده، تیرچه‌های پس‌کشیده و تیرچه‌های پیش تنیده را نام برد.نحوه ساخت سقف تیرچه بلوک درجا

در ساخت سقف‌ تیرچه بلوک درجا به‌طور همزمان از دو شیوه کاربرد مصالح پیش ساخته و بتن‌ریزی استفاده می‌شود. در این روش قالب تحتانی به‌صورت کامل حذف می‌گردد. مصالح مورد استفاده که شامل تیرچه‌های فولادی، تیرچه‌های بتنی، آرماتورهای کششی و برشی و پوشش بتن آرماتورهای اصلی هستند در کارخانه تولید می‌شوند. در کارگاه‌های ساختمانی، ابتدا تیرچه‌ها را در فاصله‌های مشخص شده قرار می‌دهند سپس زیر تیرچه ها را شمع‌بندی کرده و پس از آن بلوک‌ها را بین دو تیرچه مجاور قرار می‌دهند و در نهایت پس از جای گذاری آرماتورهای حرارتی بتن‌ریزی را انجام می‌دهند.

اجزای تشکیل‌دهنده سقف تیرچه بلوک درجا

• تیرچه

در سقف‌ تیرچه و بلوک درجا معمولا از دو نوع تیرچه‌ بتنی و تیرچه‌ فولادی با جان باز استفاده می‌شود. تیرچه‌های بتنی از ترکیب بتن و میلگرد ساخته شده‌اند که با قرار‌گرفتن بلوک‌ها در بین آن‌ها یک قالب برای بتن پوششی ایجاد می‌شود.

• بلوک

بلوک به قطعاتی گفته می‌شود که در بین تیرچه ها قرار می‌گیرند که ابعاد آن‌ها با توجه به ضخامت سقف و فواصل بین تیرچه‌ها متغیر است. از بلوک به‌عنوان قالب دائمی‌ و همچنین قالب زیرین بتن پوششی درجا استفاده می‌شود.

• کلاف میانی

کلاف میانی در امتداد عمود بر تیرچه‌ها و به‌منظور تقویت دیافراگم افقی ساختمان و توزیع یکنواخت بار روی سقف تیرچه بلوک درجا و در محل‌هایی که بار منفرد وجود داشته باشد، اجرا می‌شود.

• آرماتور افت و حرارت

برای جلوگیری از تنش‌ در بتن‌های پوششی سقف تیرچه بلوک درجا و همچنین برای رفع برخی تغییرات ناشی از افت و تغییر دما، در قسمت بالایی بتن سقف و روی بلوک‌ها، آرماتورهایی به‌صورت عمود برهم اجرا می‌شوند که آرماتور افت و حرارت یا میلگرد حرارتی نام دارند.

• آرماتور منفی

قبل از عملیات بتن‌ریزی به‌دلیل طرح تیرچه‌ها و فرض تکیه‌گاه ساده، می‌بایست آرماتورهای منفی در هر کدام از تیرچه‌ها و در محل تکیه‌گاه‌ها اضافه شود.

• آرماتور برشی

اگر میلگرد عرضی تیرچه‌های مورد استفاده، به اندازه کافی در تکیه‌گاه ادامه نیافته باشد، می‌بایست از میلگردهای عرضی برای تقویت تیرچه استفاده گردد که به آن‌ها آرماتور، برشی گفته می‌شود.

• بتن پوششی یا درجا

بتن پوششی یا درجا، قسمتی از یک تیر مرکب بوده که درهنگام ساخت سقف تیرچه بلوک درجا، پس از قرارگیری تیرچه‌ها و بلو‌ک‌ها، اجرا می‌شود و پس از ایجاد مقاومت لازم، با استفاده از آرماتورهای کششی تیرچه، بار وارد به سقف را تحمل می‌کند.مزایای سقف تیرچه بلوک درجا نسبت به سایر سقف ها

مهمترین مزایا و برتری‌های سقف تیرچه درجا نسبت به سایر سقف‌ها عبارتند از:

• صرفه‌جویی در مصرف بتن در سقف تیرچه بلوک درجا به‌علت استفاده از بلوک‌های توخالی و حذف بتن ناحیه کششی بسیار زیاد است.

• در اجرای سقف تیرچه بلوک درجا به‌این‌ دلیل که تولید تیرچه و بلوک در کارخانه صورت می‌گیرد از نیروی انسانی کمتری استفاده می‌شود.

• نصب آسان بدون نیاز به جرثقیل به علت وزن کم تیرچه‌ها.

• سهولت و سرعت در اجرای سقف به‌دلیل پیش‌ساخته بودن تیرچه و بلوک.

• قالب‌بندی در این نوع سقف‌ها برای ایجاد تکیه‌گاه موقت، محدود به شمع‌بندی و نصب چهارتراش در فواصل مشخص در زیر سقف می‌شود.

• در سقف تیرچه بلوک درجا، بتن‌ریزی به‌صورت یکپارچه انجام می‌شود و بتن کمتری نسبت به سایر سقف‌ها مورد نیاز است.

• دارای مقاومت خوب سقف در برابر نیروهای افقی مانند باد و زلزله.

• عایق خوب صدا و حرارت.

• سطح صاف و یکنواخت موجود در زیر سقف باعث کاهش ضخامت نازک‌ کاری می‌شود که در نتیجه باعث کاهش بار مرده سقف می‌شود.

• به‌دلیل مصرف کم فولاد بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

کاربرد بتن برای ساخت‌وساز به‌خصوص در اجرای سقف ساختمان علی‌رغم داشتن مقاومت زیاد در برابر فشار، تحمل چندانی درمقابل نیروی‌های کششی نداشته و همین‌ امر باعث شده است که تا از بتن به‌تنهایی برای استحکام در یک سازه استفاده نشود. کابرد تیرچه بلوک در کنار بتن‌ریزی توانسته است این مشکل را به‌خوبی برطرف نموده و امروزه به عنوان متداول‌ترین روش اجرای سقف شناخته شود.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.