آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

سقف مجوف

با توجه به پیشرفت ساخت‌وساز و نیاز به پوشش فضاهایی با وسعت زیاد در سازه‌ها، بدون استفاده از ستون میانی و همچنین لزوم کاهش وزن و ابعاد عضوهای سازه‌ای از طرفی دیگر باعث به وجود آمدن سیستم‌های متفاوت در اجرای سقف ساختمان و پیشرفت آنها گردیده است. یکی از روش‌های پیشرفته و بسیار مقرون‌بصرفه در امر ساختمان‌سازی، اجرای سقف مجوف است. کلمه مجوف به‌معنی میان‌تهی بوده و به ترکیب و کاربرد میلگرد، بتن و قالب‌های پلی‌پروپیلن برای استفاده در فوندانسیون سقف گفته می‌شود. این شیوه که روشی نوین در امر اجرای سقف محسوب می‌شود، جایگزین بسیار مناسبی برای سقف‌های قدیمی و معمولی به‌شمار می‌رود. استفاده از روش سقف مجوف در ساختمان‌ها از مزایای فراوانی برخوردار خواهد بود.

سقف مجوف

ویژگی‌های سقف مجوف

دراین روش، دال‌های ساخته‌شده از جنس بتن، همانند روش تیردال معمولی به‌صورت مستقیم بر روی تیر واقع می‌شوند. در اجرای سقف مجوف، تعداد تیرهای فرعی در مقایسه با روش تیردال معمولی بسیار بیشتر بوده که باعث خواهد شد مقدار دهانه افزایش یافته و همچنین دال‌ها ضخامت کمتری داشته باشند. یکی از مهم‌ترین خصوصیات و مزایای استفاده از سیستم سقف مجوف، ایجاد یک دال با حداقل وزن بوده که دارای سطحی صاف است اما در زیر دارای سختی زیاد خواهد بود.

تفاوت سیستم سقف مجوف با روش تیر و دال معمولی

سیستم سقف مجوف درواقع همان سیستم تیردال است که با ایجاد تغییردر اجرا و نوع مصالح به‌کار رفته باعث بهبود و پیشرفت آن شده است. این تغییرات شامل موارد زیر است:

• در سقف مجوف، فاصله تیرهای میانی تا حدود زیادی و به‌میزان حداکثر 75 سانتیمتر بهینه شده است.

• همچنین عرض این تیرها نیز بسیار کاهش یافته که این مقدار در حدود 10 تا 20 سانتی‌متر است.

• مقدار ضخامت دال در سیستم سقف مجوف به کم‌ترین میزان اجرایی یعنی در حدود 6 تا 10 سانتی‌متر کاهش یافته است.انواع سیستم های سقف مجوف

• کوبیاکس: سیستم کوبیاکس سقف مجوف، همان ایده ایجاد فضای خالی بین دال به‌منظور کاهش وزن است. این سیستم با استفاده از قرارگیری قالب‌های بیضی شکل در شبکه‌های فلزی صورت می‌گیرد و برای نصب راحت‌تر در میان آرماتورهای بالایی و پایینی دال واقع می‌گردد.

• یوبوت: سقف یوبوت از دیگر انواع سقف مجوف است که از مجموع تیرهای آی شکل عمود برهم و قالب‌های یوبوت از جنس پلی‌پروپیلن بازیافت شده تشکیل می‌شوند.

• بابل‌دک: نوع دیگر سقف مجوف بابل‌دک است که با ایجاد فضاهای کروی توخالی در داخل دال و ایجاد دال دوطرفه مجوف و با همان ویژگی دال توپر و وزن کمتر، ابداع شده است. این فضاهای خالی باعث کاهش وزن دال تا حدود 35 درصد می‌شود و در کل می‌تواند وزن پروژه را تا 3 درصد کاهش دهد.

روش اجرای سقف مجوف

برای اجرای سقف مجوف در ابتدا می‌بایست در تراز مورد نظر، قالب‌بندی کف با استفاده از شمع صورت بگیرد. سپس بر روی قالب ایجاد شده، آرماتورهای پایین به‌صورت عمود برهم اجرا گردند. پس از انجام آرماتوربندی، قالب‌های حفره ای مورد نظر شکل در فواصل معین بر سطح آرماتور واقع شده و تثبیت می‌شوند. پس از انجام این مرحله و نصب قالب ها، آرماتورهای سطح بالایی نیز به‌صورت عمود بر هم، بر روی قالب حفره‌ها نصب می‌شوند و سپس عملیات بتن‌ریزی سقف مجوف صورت می‌گیرد.نکات مهم در بتن ریزی سقف مجوف

باتوجه‌به اینکه در دو طرف قالب‌های پلی‌پروپیلن حفره‌ها، دو سفره به‌صورت آرماتوربندی وجود دارد ممکن است، در مرحله بتن‌ریزی، سطوح زیرین دال و یا در زیر قالب حفره‌ها بتن نتواند به‌طور کامل نفوذ داشته باشد. برای رفع این مشکل می‌بایست با استفاده از برخی مواد و افزودنی‌های خاص، میزان روان‌کنندگی بتن و کارایی آن را افزایش دهند. یک روش دیگر برای برطرف کردن این مشکل، انجام بتن‌ریزی لایه زیرین سقف مجوف در مرحله ابتدایی کار است.

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام بتن‌ریزی می‌بایست به‌آن توجه داشت، جابه‌جایی و حرکت قالب حفره‌ها است. در این مرحله به‌علت نیروی زیادی که از جانب بتن به‌این قالب‌ها وارد می‌شود، ممکن است برخی از آن‌ها جابه‌جا شوند، برای جلوگیری از این موضوع باید قالب‌های حفره‌ها به آرماتورها و یا قالب‌های تحتانی بسته شوند.

مزایای مختلف استفاده از سقف مجوف

1- مزایای اقتصادی

- کاهش هزینه‌های نازک‌کاری و لوله‌کشی در زیر سقف و سهولت در اجرای آن

- حذف ستون‌های اضافی برای ایجاد پارکینگ‌های بیشتر

- کاهش هزینه‌های نصب سقف کاذب

- کاهش ستون‌های داخل ساختمان و در نتیجه کاهش هزینه‌های مرتبط با آن

- کاهش هزینه قالب‌بندی نسبت به سایر روش‌های تیردال

- کاهش مصرف میلگرد و بتن در مقایسه با سیستم‌های مشابه

2- مزایای اجرایی

- امکان تحمل بار زیاد در سقف

- مقاومت زیاد و عملکرد مطلوب در برابر زلزله

- حذف تیرها و آویزها

- قرارگیری دو لایه دال به‌صورت مشبک در قسمت بالایی و پایینی سقف مجوف که باعث ایجاد استحکام زیادی در بالای دال می‌شود و این امر نیروهای زلزله را به عناصر باربر جانبی انتقال می‌دهد.

3- مزایای فنی

- کاهش تعداد ستون‌ها

- بهبود کارایی سقف از لحاظ لرزش و عایق صدا و حرارت

- مقاومت زیاد در برابر حریق

- عدم محدودیت برای استفاده در آب و هوای مختلف

- امکان حذف تیرها و آویزها

- وزن کم، ضخامت کم و دو طرفه بودن

4- مزایای معماری

- امکان ستون‌گذاری نامنظم

- ایجاد فضاهای وسیع تر

- آزادی عمل بیشتر برای طراحی فضاهای معماری

- افزایش ارتفاع مفید طبقات

امروزه روش‌های سنتی ساخت‌وساز جای خود را به روش‌های مدرن و صنعتی داده است. چراکه علاوه‌بر سبک‌سازی بنا باعث افزایش سرعت ساخت و کاهش هزینه‌های اجرایی، مقاوم‌سازی و نیز بازگشت سریع سرمایه خواهد شد که سیستم سقف مجوف، به این مشخصات بسیار نزدیک است.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.