آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

سقف ازجمله قسمت‌هایی از ساختمان است که درهنگام ساخت، در سرعت تکمیل شدن بنا، بسیار تاثیرگذار است. اگر برای ساخت سقف از روش‌های نوین در این زمینه استفاده گردد به‌طور حتم اتمام پروژه در مدت زمان کوتاه‌تری به‌انجام خواهد رسید. یکی از این روش‌های نوین، سقف کامپوزیت عرشه فولادی است که امروزه محبوبیت و طرفداران بسیاری دارد و استفاده از این شیوه در اغلب ساختمان‌ها و سازه‌ها به‌سرعت درحال گسترش است. استفاده از متریال و تکنیک‌های جدید در امر ساخت‌و‌ساز به موضوعی اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است چراکه مصالح و روش‌های قدیمی چندان نمی‌تواند پاسخگوی نیاز استفاده‌کنندگان، هم از نظر طراحی و هم از نظر سرعت اجرای کار باشد.

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

معرفی سقف کامپوزیت عرشه فولادی

سقف کامپوزیت عرشه فولادی شکل خاصی از سقف کامپوزیت است که در ساخت آن‌ به‌جای قالب‌بندی چوبی میان تیرچه‌ها، از ورق‌های فولادی گالوانیزه استفاده می‌شود که به آن عرشه فولادی گفته می‌شود. عملکرد سازه‌ای این نوع سقف‌ها مشابه سقف‌های کامپوزیت است به‌طوری که برای انتقال برش در سقف کامپوزیت عرشه فولادی، به برشگیر نیز احتیاج خواهد بود. برشگیر قابل استفاده بر روی این سقف‌ها به‌ دلیل وجود عرشه فولادی بر روی پروفیل‌ها از نوع گل‌میخ بوده و نمی‌توان از برشگیرهای ناودانی شکل استفاده نمود.مصالح تشکیل دهنده سقف کامپوزیت عرشه فولادی

اجزای تشکیل‌دهنده سقف کامپوزیت عرشه فولادی به‌صورت کلی از پنج نوع مصالح تشکیل شده است که موارد زیر را شامل می‌شود:

1- عرشه فولادی

یکی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده سقف کامپوزیت عرشه فولادی، ورق‌های فولادی گالوانيزه هستند که در ضخامت‌های 8/0 تا 2/1 ميلی‌متر با استفاده از دستگاه‌ مخصوص به‌صورت ذوزنقه‌ای شکل‌ می‌گیرند.

2- برش‌گیر

نوع دیگری از مصالح به‌کار رفته در سقف کامپوزیت عرشه فولادی، برش‌گیرها هستند. این برشگیرها حداکثر دارای 20 میلی متر قطر هستند و ارتفاع آن‌ها با توجه به ورق‌های گالوانیزه متغیر بوده اما این ارتفاع می‌بایست پس از نصب از 40 میلیمتر کمتر نباشد. برشگیرهای مورد استفاده در این نوع سقف‌ها، گل میخ هستند.

3- فلاشینگ

پس از نصب عرشه فولادی معمولا برای جلوگیری از خارج شدن بتن از طراف سقف، ورق‌های گالوانیزه شکلی را در اطراف سقف نصب می‌کنند که این ورق ها فلاشینگ نام دارند.

4- آرماتور

آرماتور از دیگر اجزا یا مصالح به‌کاربرده شده در سقف کامپوزیت عرشه فولادی است که برای جلوگيری از ترک‌خوردگی بتن استفاده می‌شود. آرماتور شبکه‌ای ساخته شده از ميلگرد حرارتی است که نوع و فاصله ميلگردهای اين شبکه از سطح فوقانی دال با توجه به ضخامت دال مشخص می‌شود.

5- بتن

بتن‌ریزی در آخرین مرحله از ساخت سقف کامپوزیت عرشه فولادی صورت می‌گیرد که به‌منظور مسطح ساختن نهایی سقف اجرا می‌شود. ضخامت این سطح بتنی در بالای ورق ذوزنقه ای از 50 میلی‌متر نباید کمتر گردد.متننحوه اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی

برای اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی، ابتدا طراحی لازم برای سقف درنظر گرفته می‌شود و پس از تعیین فواصل تیرهای فرعی می‌بایست نقشه‌های شاپ برای قرارگیری صفحات بر روی دهانه‌های مختلف تهیه شده و سپس دستور تولید و ساخت را به کارخانه داد. این مصالح پس از تهیه به محل اجرای پروژه ارسال می‌شوند و با استفاده از جرثقیل یا دیگر تجهیزات ساختمانی، بر روی اسکلت ساختمان و در ترازهای مختلف سقف، قرار داده خواهند شد. صفحات فلزی بر اساس نقشه شاپ بر روی تیرها پخش می‌شوند و با استفاده از پرچ‌های مخصوص در محل خود ثابت می‌شوند.

مرحله بعد، نصب برش‌گیرها یا گل‌میخ‌ها بر روی پل و تیرهای فرعی است که توسط جوشکاری صورت می‌گیرد. درواقع در محل قرارگیری عرشه فولادی بر روی تیرها، از برش‌گیر یا گل‌میخ برای اتصال آن‌ها استفاده می‌شود که این‌کار باعث کاهش وزن تیرهای فولادی مورد استفاده در سقف خواهد شد. انتخاب گل‌میخ و اجرای این مرحله از ساخت سقف کامپوزیت عرشه فولادی، مستلزم دقت و توجه کافی است چراکه برش‌گیرها نقش مهم و موثری در ایمنی سقف به هنگام زلزله و سایر حوادث ایفا می‌کنند. به‌همین علت لزوم به‌کارگیری نیروهای متخصص و زبده در این امر بسیار مهم است. پس از پایان مرحله اتصال برش‌گیر، نوبت به قرارگیری آرماتورها بر روی سقف می‌رسد. این آرماتورها براساس نقشه موجود بر روی سقف قرار داده می‌شوند و در پایان با استفاده از پمپ‌های مخصوص، عملیات بتن‌ریزی صورت می‌گیرد.مزایای استفاده از سقف کامپوزیت عرشه فولادی

سرعت بالا: ازجمله مزایای اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی، نصب بسیار سریع آن است به‌طوری‌که زمان لازم برای اجرای این سقف، نصف زمان مورد نیاز برای اجرای سایر سقف‌ها است. به‌دلیل عدم نیاز به شمع‌گذاری، نصب راحت و امکان بتن‌ریزی چندین سقف به‌طور همزمان از سرعت بالایی برخوردار است.

وزن کم: اجرای این سقف باعث کاهش حدود 25% از بار مرده سقف می‌شود. همچنین باعث 10 تا 30% صرفه‌جویی در فولاد سازه فلزی، خواهد شد. حدود 40 تا 70% در مصرف میلگرد نیز صرفه‌جویی می‌شود. همچنین 10 تا 15% در مصرف بتن صرفه‌جویی خواهد داشت.

قیمت مناسب: استفاده از سقف کامپوزیت عرشه فولادی باعث کاهش بیش از 50 درصدی در هزینه اجرای اسکلت و هزینه‌های کارگاهی خواهد شد.

ایمنی بالا: از نکات مهم در ایمنی سقف کامپوزیت عرشه فولادی می‌توان به عدم ریزش یا آوار آن درهنگام زلزله اشاره کرد. همچنین عدم وجود خطر سقوط تجهیزات به‌علت ماندگاری قالب از دیگر مزایای این نوع سقف به شمار می‌رود.

در حال حاضر سقف کامپوزیت عرشه فولادی را می‌توان به‌عنوان یکی از رایج‌ترین انواع سقف در ساختمان‌های با اسکلت فلزی به‌شمار آورد. همان‌طور که در بخش قبل به مزایای اجرای این نوع سقف اشاره شد، به‌علت سرعت بالا، وزن کم، ایمنی خوب و قیمت مناسب، سقف کامپوزیت عرشه فولادی به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین سازه‌های اجرایی سقف در ایران شناخته شده است.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.