آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

سقف کامپوزیت کرومیت

سقف کامپوزیت کرومیت یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای اجرای سقف سازه‌ها محسوب می‌شود. این سیستم تا حدود زیادی با سقف‌های تیرچه فلزی کرومیت شباهت دارند تنها تفاوت آن‌ها را می‌توان در قالب دانست. به این‌صورت‌که در زمان بتن‌ریزی، تیرچه‌ها را به‌طور کامل از بتن انباشته کرده که باعث ایجاد مقطعی ذوزنقه‌ای شکل خواهد شد. قسمت فوقانی تیرچه‌های کرومیت برای حذف شمع‌بندی و با توجه به میزان بار زمان اجرا، طراحی می‌شوند. این قسمت از تیرچه‌های کرومیت پس از پایان کار سقف و اتمام بتن‌ریزی در بتن باقی مانده و باعث کاهش تنش در آن خواهد شد. در این سیستم، قالب‌ها پس از بتن‌ریزی باز می‌شوند.

سقف کامپوزیت کرومیت

امروزه انواع گوناگونی از متریال ها برای ساخت و ساز ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از آنها به شکل ساختمان های اسکلت آهنی و برخی دیگر به صورت بتن هستند.

معرفی سقف کامپوزیت کرومیت

امروزه انواع گوناگونی از متریال ها برای ساخت و ساز ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از آنها به شکل ساختمان های اسکلت آهنی و برخی دیگر به صورت بتن هستند. روش های مختلفی برای اجرای سقف ها از قبیل تیرهای پیش ساخته بتنی فولادی، سقف کامپوزیت کرومیت و غیره وجود دارد که هرکدام دارای مزیت ها و مضرات خاص خود هستند. البته بجز آن که از چه تکنیک هایی برای ساخت سقف ها و یا سایر قسمت ها به کارگرفته می شود، یکی دیگر از موضوعاتی که برای طراحی و ساخت انواع بناها مورد اهمیت است، کیفیت مواد و مصالحی هست که معماران می خواهند از آن استفاده کنند زیرا توجه به این موردها می تواند بر عمر بنا بیفزاید و خسارت های احتمالی را به حداقل برساند. یکی از گزینه هایی که این روزها برای طراحی سقف ها استفاده می شود، سقف های کرومیت است. سقف های کرومیت اولین بار سال پنجاه و شش با توجه به آیین نامه ها و استاندارهای( مانند AISC) موجود در دنیا طراحی گردید و دو سال پس از آن با پیگیری ها و پشتیبانی های سازمان پژوهشگران ایرانی (با انجام یک سری آزمایشات و تحقیقات مفصلی در این زمینه) در بازارهای ایرانی در اختیار ساختمان سازان قرار گرفت.

سقف کامپوزیت کرومیت یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای اجرای سقف سازه‌ها محسوب می‌شود. این سیستم تا حدود زیادی با سقف‌های تیرچه فلزی کرومیت شباهت دارند تنها تفاوت آن‌ها را می‌توان در قالب دانست. به این‌صورت‌که در زمان بتن‌ریزی، تیرچه‌ها را به‌طور کامل از بتن انباشته کرده که باعث ایجاد مقطعی ذوزنقه‌ای شکل خواهد شد. قسمت فوقانی تیرچه‌های کرومیت برای حذف شمع‌بندی و با توجه به میزان بار زمان اجرا، طراحی می‌شوند. این قسمت از تیرچه‌های کرومیت پس از پایان کار سقف و اتمام بتن‌ریزی در بتن باقی مانده و باعث کاهش تنش در آن خواهد شد. در این سیستم، قالب‌ها پس از بتن‌ریزی باز می‌شوند.

سقف های کرومیتی دارای انواع مختلفی هستند که عبارت است از: 1.سقف پلیمر کرومیتی، 2.سقف بلوکی کرومیت، 3.سقف ضربی کرومیت، 4. سقف کامپوزیت کرومیت

موضوع اصلی بحث مقاله امروز نوع چهارم یعنی سقف کامپوزیت کرومیت می باشد که البته از نظر ساختار و شکل ظاهر سقف کامپوزیت کرومیت به سقف با تیرچه های فلز، شباهت بسیاری دارد.پیاده سازی سقف کامپوزیت کرومیت به چه صورت است؟

این سقف به 2 شیوه قابلیت پیاده سازی دارد، یک روش این است که با استفاده از قالب هایی دائم، اجرا می کنند( قالب ها معمولا از بلوک سیمان یا سفال بوده و در مواردی نیز یونولیتی است) و روش دیگر به کار گیری قالب های موقتی است که غالبا این قالب ها از فلز ساخته می شوند. اگر سقف کامپوزیت کرومیت از نوع دوم باشد به علت اینکه بلوکی در آنها به کار نرفته سبک تر می باشند که مزیت های خاص خود را دارد.

سقف کامپوزیت کرومیت از چه بخش هایی ساخته شده است؟

دارای پنج قسمت مختلف است که از این قرارند:

- تیرچه هایی که از فلز می باشند.

- میلگردهایی که حرارتی هستند. (در واقع وجود میلگرد برای آن است که مانع از کاهش و ایجاد تغییراتی در دما به صورت ناگهانی شود.)

- قالبهای فلز: به کمک این بخش می توان قسمت هایی که میان تیرچه خالی مانده را قالببندی کرد. البته بعد از ریختن مواد بتنی این بخش ها حذف خواهند شد و به این ترتیب از وزن سقف کامپوزیت کرومیت کاسته می شود.

- کلاف عرضی: وجود کلاف ها برای سقف های کرومیت بسیار ضروری است. کمترین عرضی که این کلاف ها می توانند داشته باشند ده سانتی متر بوده که در آنها حداقل 2 میلگرد، با قطری حدودی دوازده میلی متر کار گذاشته شده است. اما استفاده از آنها در سقف کامپوزیت کرومیت دارای مشکلاتی بوده به همین دلیل یا این بخش را حذف کرده و یا به شکلی غیر اصولی به کار گرفته می شود.

- بتن رویه.مصالح مورد نیاز برای اجرای سقف کامپوزیت کرومیت

1- تیرچه‌های فلزی کرومیت

تیرچه‌های فلزی با جان باز از جمله مصالح پیش‌ساخته‌ای هستند که برای ساخت سقف کامپوزیت کرومیت به کار برده می‌شوند. این تیرچه‌های فولادی معمولا طی دو مرحله، هم زمان اجرا و پیش از بتن‌ریزی و هم پس از بتن‌ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2- میلگردهای حرارتی

از میلگردهای حرارتی برای جلوگیری از تنش‌های ناشی از تغییر دما و به‌صورت عمود بر تیرچه‌ها در قسمت بالای سقف، نصب و استفاده می‌شوند.

3- قالب فلزی

در سیستم اجرای سقف کامپوزیت کرومیت، معمولاً قبل از عملیات بتن‌ریزی از قالب‌هایی فلزی استفاده می‌شود. که این قالب‌ها پس از اتمام کار بتن‌ریزی و زمانی که بتن به اندازه کافی مقاومت‌های لازم را کسب نمود باز می‌شوند.

4- کلاف عرضی

در سقف کامپوزیت کرومیت، استفاده از کلاف عرضی الزامی است. کمترین عرض این کلاف حدود 10 سانتیمتر بوده و از دو میلگرد به قطر 12 میلی‌متر تشکیل شده است.

5- بتن رویه

از دیگر مصالح مورد استفاده در سقف کامپوزیت کرومیت، بتن است که به‌عنوان رویه سقف و پس از قرارگیری تیرچه‌ها و کلاف عرضی انجام می‌گردد. این بتن پس از رسیدن به مقاومت مورد نیاز، با استفاده از تیرچه فولادی با جان باز، میزان بار وارد شده به سقف را تحمل می‌کند.ویژگی‌های سقف کامپوزیت کرومیت

در سقف کامپوزیت کرومیت با استفاده از قالب‌های فلزی کلیه فضاهای خالی که در میان تیرچه‌ها وجود دارد، قالب‌بندی می‌شود و در نهایت و پس از پایان بتن‌ریزی، این قالب‌ها از سقف جمع‌آوری و حذف می‌شوند. به‌این ترتیب و پس از حذف این قالب، سقفی با وزن بسیار سبک ایجاد خواهد شد. به‌صورتی‌که سقف کامپوزیت کرومیت با داشتن وزنی در حدود 240 کیلو به عنوان سبک‌ترین سقف در میان سایر سیستم‌های رایج در اجرای سقف شناخته شده است. علاوه‌بر آن، در اجرای این سیستم، به‌علت پوشانده شدن تمام جان تیرچه در بتن، لرزش و تنش کمتری نسبت به سیستم‌های اجرا شده در کامپوزیت‌های معمولی دیده خواهد شد.

مزایای سقف کامپوزیت کرومیت

شاید مهمترین مزیتی که سقف کامپوزیت کرومیت دارد، وزن آن است که مستقیما بر روی طرح سبک سازی سازه اثر می گذارد. هرچه سقف هایی که برای انواع بناها زده می شود، وزن کمتری داشته باشند در زمان حوادث از میزان خسارات نهایی کاسته خواهد شد.( درمورد برخی حوادث مثل زمین لرزه، نیرویی که از زمین به سازه وارد می شود با وزن کلی بنا یک تناسب وجود دارد.) این سقف حدودا دویست و ده کیلوگرم بر متر مربع بوده و می تواند یک انتخاب مناسب برای پروژه های ساختمان سازی باشد.

یک تفاوت مهم که بین سقف کامپوزیت کرومیت با نمونه ساده کامپوزیتی هست، در ارتباط با لرزیدن کامپوزیت های ساده می باشد که تا حد زیادی در از شدت لرزیدن آنها کم شده و علتش وجود ویژگی جان باز در سقف های کرومیتی است. از نظر ساختاری انعطاف پذیر بوده و به خوبی شکل می گیرد و در پایان کار سقف ساخته شده، مقاومت قابل قبولی دارد. پیاده سازی سقف کامپوزیتی کرومیت بسیار سریع بوده و می توان به صورت همزمان چندین سقف را اجرا کرد. ویژگی دیگری که در سقف کامپوزیت کرومیت به چشم می خورد، بی نیازی این سیستم به شمع بندی و کش ها است.اما اینها تنها مزایای به کار گیری این سقف نیست، آنها علاوه بر ویژگی های مثبت ساختاری از نظر اقتصادی نیز بسیار مناسب می باشند. در این نوع سقف ها بلوکی وجود ندارد و این موضوع باعث شده تا تیرچه های کمتری(کاهش ده درصدی) در سقف کامپوزیت کرومیت به کار رود. تیرچه هایی که برای سقف های کامپوزیت کرومیت به کار می روند در فاصله کمی نسبت به هم قرار گرفته اند و این موجب شده تا وجود نبشی ها در این نمونه بی فایده باشد و از سقف کامپوزیت کرومیت حذف شوند. این مزیت باعث کم شدن هزینه های مربوط به کاذب کاری شده است. برای ساخت سقف های کامپوزیت کرومیت به قالب هایی از جنس فلز نیاز داریم که این قالب ها این قابلیت را دارند، چندین مرتبه به کار گرفته شوند( حدوده بیست مرتبه). این نیز دلیل دیگری است که می تواند بر روند اقتصادی پروژه تاثیر مثبتی بگذارد و مجریان طرح با استفاده از این سقف ها کار نهایی را با کیفیت خوب و هزینه های به مراتب پایین تری به اتمام برسانند.

به صورت خلاصه مزایا به صورت زیر هستند:

سرعت و سهولت در اجرا

اجرای سقف کامپوزیت کرومیت در مقایسه با سایر سیستم‌های مشابه بسیار راحت‌تر بوده و نیز دارای سرعت بیشتری است. معمولا دو روز پس از اتمام بتن‌ریزی، می‌توان روی سقف رفت و آمد داشت. همچنین امکان ادامه عملیات ساختمانی پس از این مدت نیز وجود دارد که همین امر سبب افزایش سرعت عملیات ساخت‌وساز می‌گردد.امکان اجرای همزمان چند سقف

از آنجایی‌که در اجرای سیستم سقف کامپوزیت کرومیت عملیات شمع‌بندی وجود ندارد. به‌این‌ترتیب می‌توان چند سقف را به‌طور همزمان برای بتن‌ریزی آماده و بتن‌ریزی را بر روی آن‌ها انجام داد. این‌کار برای ساختمان‌های چندین طبقه و یا سازه‌هایی با زیربنای کم بسیار مناسب و مقرون به‌صرفه خواهد بود.

یکپارچگی سقف و اسكلت در سقف کامپوزیت کرومیت

جوش‌ دادن تیرچه‌ها به اسکلت باعث خواهد شد، پس از ایجاد مقاومت لازم در بتن، سقف و اسکلت به‌صورت یکپارچه گردند.

امکان حذف کش‌ها در سقف کامپوزیت کرومیت

با توجه‌ به ایجاد یکپارچگی در سقف و اسكلت، امکان حذف کش‌ها وجود دارد. این کار علاوه‌بر صرفه‌جویی در مصرف فولاد باعث ایجاد یکنواختی در زیر سقف کامپوزیت کرومیت نیز می‌شود و باعث خواهد شد عملیات نازک‌کاری به حداقل برسد.

کاهش تنش در بتن

به‌علت وجود خاصیت خود ایستا بودن (نحمل وزن قبل از گرفتن بتن) در تیرچه‌ها، تنش‌های موجود در بتن به کمترین مقدار خود می‌رسد. آزمایش‌هایی در این زمینه صورت گرفته است که نشان می‌دهد بارگذاری روی سقف کامپوزیت کرومیت که مقاومت بتن در آن‌ها کمتر از مقدار مورد نظر بوده، به ظرفیت تحمل بار در سقف لطمه‌ای وارد نخواهد کرد.

سهولت اجرای داکت

به‌دلیل وجود فاصله زیاد تیرچه‌ها در سقف کامپوزیت کرومیت که در حدود 73 تا 100 سانتی‌متر است ایجاد داکت‌هایی در سقف برای عبور لوله‌های تاسیساتی، دودکش‌های مربوط به موتورخانه و شومینه و کانال‌های كولر به‌راحتی امکان‌پذیر بوده و نیاز به قطع تیرچه‌ها وجود ندارد.کاهش مصرف بتن و وزن کمتر سقف در سقف کامپوزیت کرومیت

به‌علت فاصله زیاد تیرچه‌ها در این نوع سقف‌ها، حدود 20% از مصرف بتن در مقایسه با تیرچه و بلوک‌های معمولی کم می‌شود. بنابراین وزن این سقف در نهایت بسیار سبک‌تر می‌شود.

عدم لرزش نسبت به سیستم‌های معمولی

باتوجه به‌ اینکه تیرچه‌های فلزی کرومیت دارای جان باز بوده و در هنگام اجرا و ساخت سقف کامپوزیت کرومیت، جان تیرچه به‌طور کامل از بتن انباشته می‌گردد، این سقف‌ها دارای لرزش و تنش نخواهند بود.

کاهش وزن سقف

به‌علت این‌که در سقف کامپوزیت کرومیت، از بلوک استفاده نمی‌شود، وزن بلوک از وزن سقف کاسته شده که این کاهش وزن باعث کاهش 10 درصدی مصرف تیرچه و کاهش 7 درصدی وزن اسکلت و فونداسیون ساختمان نیز می‌شود.

کاهش هزینه‌های تمام‌شده در سقف کامپوزیت کرومیت

وجود عواملی همچون کاهش وزن و مقدار تیر‌چه‌های مورد استفاده‌، حذف هزینه‌های مربوط به خرید بلوک‌، کاهش هزینه‌های حمل و نقل‌، کاهش وزن اسکلت و فونداسیون‌، سرعت اجرای بالای کار، نصب سقف کاذب با حدود نصف هزینه سقف‌های موجود در بازار‌، باعث کاهش هزینه‌های تمام‌شده در ساختمان خواهد شد.در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.