آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

قالب بندی سقف دال

برای ساخت سقف دال بتنی یا قالب بندی سقف دال به تولید دال بتنی نیاز داریم. دال یک عضو سازه‌ای در یک ساختمان بتنی است که از نوع افقی آن در ساخت سقف بتنی استفاده می‌شود.

از دال‌های با ضخامت کم تر نیز در کف ساختمان و به عنوان سنگ فرش استفاده می‌کنند.

ساخت دال بتنی برای قالب بندی سقف دال بتنی، یا در محل پروژه یا به صورت پیش ساخته انجام می‌گیرد. برای آماده سازی دال بتنی در محل، قالب‌های مخصوص را آماده کرده و میلگرد های تقویتی را در آن قرار می‌دهند. این میلگردها توسط تعدادی اجزای پلاستیکی نگهداشته می‌شوند. تا میلگردها کاملا در تماس با بتن قرار بگیرند. قالب‌های مورد استفاده در ساخت این سازه‌ها از جنس صفحات پلاستیکی، چوب و یا فلز فولاد هستند.

قالب بندی سقف دال

در ساختمان‌های امروزی بطور گسترده‌ای از سازه‌ها و اجزای بتنی استفاده می‌شود. این قطعات بتنی به شیوه‌های مختلف، ابعاد و مدل‌های مختلف به کمک فناوری‌های متنوع مورد نیاز بشر، متناسب با امکانات و نیازمندی‌ها تهیه و سپس عرضه می‌شوند.

یکی از انواع این سازه‌ها دال بتنی است که اغلب برای سقف ساختمان و گاهی برای کف آن نیز به کار می‌رود. در این مقاله توضیح مختصری درباره چیستی قالب بندی سقف دال و مزایا و معایب آن ارائه خواهیم داد.

قالب بندی چیست؟

قبل از اینکه در مورد قالب بندی سقف دال توضیح دهیم، باید بدانیم قالب بندی به چه معنا است.

برای ساخت یک سازه‌ی بتنی باید بعد از تهیه‌ی ماده‌ی بتن، آن را درون قالب‌های مخصوصی ریخته تا فرم قالب را به خود بگیرد. بعد از گذشت مدت زمان مشخصی از پر کردن قالب‌ها، بتن سفت شده و استحکام لازم را بدست می‌آورد. سپس با عملیات قالب برداری، قالب از اطراف بتن، حذف می‌شود.

از قالب بندی به این شیوه در ساخت سقف‌های بتنی مثل قالب بندی سقف دال، و یا در ساخت قطعات اسکلت بتنی استفاده می‌کنند.

انواعی از سیستم‌های قالب بندی وجود دارند؛ قالب بندی سنتی چوبی، که در آن از انواع چوب و تخته سه لایی یا نئوپان ضد آب بعنوان قالب استفاده می‌شود. این قالب‌ها در محل انجام پروژه بارگذاری می‌شوند و به دلیل صرف زمان قابل توجه و عمر کم قطعات نئوپان، برای پروژه‌های بزرگ کاربرد ندارند.

بنابراین برای پروژه‌هایی مثل قالب ‌بندی سقف دال برای ساختمان‌های تجاری و مسکونی از سیستم‌های دیگر استفاده می‌شود.

سیستم قالب بندی مهندسی، که دارای قالب‌های فلزی مانند فولاد یا آهن هستند، کاربرد بیشتری نسبت به نوع قبلی دارند. اگر بخواهیم چهار مورد از مزیت‌های قالب بندی مهندسی در مقایسه با سنتی را نام ببریم می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

سرعت زیاد

جلوگیری از هدردادن منابع چوب

قابلیت بازیافت مواد تشکیل دهنده‌ی قالب

کارایی بالاتر فلز در برابر چوب

در سیستم قالب بندی پلاستیکی نیز از قالب‌های قابل بازیافت، نقش‌دار و دائم استفاده می‌شود.

هم چنین در بعضی از قالب بندی‌ها از آجر برای قالب استفاده می‌شود.

قالب بندی یک سازه‌ ی بتنی باید توسط یک پیمانکار اسکلت بتنی با تجربه و علم کافی انجام شود تا با رعایت استانداردها و ایمنی لازم، بهترین نتیجه را ایجاد کند. پس برای قالب بندی سقف دال از متخصصان آگاه از قوانین آئین نامه‌های موجود بهره بگیرید.سقف دال بتنی

چند نکته‌ی مهم در قالب بندی سقف دال در محل باید مورد توجه قرار گیرد از جمله:

• استفاده از نیروی انسانی کافی.

• دقت به شرایط دمایی و آب و هوا برای تعیین زمان مناسب برداشت قالب‌ها.

• ریختن بتن درون قالب‌ نباید بیش از حد سریع باشد تا نتوان آن را تراز کرد.

• قالب ها نباید درز داشته باشند و مواد بتن به بیرون نشت پیدا کند.

• قالب‌های کناری باید به قدری محکم باشند تا تحمل ابزار تراز کننده را داشته باشند.

• در قالب‌ها از روغن مخصوص استفاده شود تا حفره‌های کوچک هوا بین قالب و بتن تشکیل نشود و همچنین، جداسازی قالب از بتن به راحتی انجام شود.

• مراحل تراز کردن دال بتنی و لبه‌کشی و ... به خوبی انجام شوند تا دال مناسب برای قالب بندی سقف دال بدست آید.

تراز کردن دال بتنی به معنای پاک کردن مواد اضافی بتن از سطح رویی قالب است تا سطح صافی برای استفاده در ساخت و قالب بندی سقف دال ایجاد شود. بعد از تراز کردن، مراحل دیگری مثل Tکشی یا شمشه‌کشی برای از بین بردن ناصافی‌های سطح بتن انجام می‌شود. لبه‌کشی و درزکشی، ماله‌کشی و جاروکشی از دیگر مراحلی هستند که بدنبال شمشه‌کشی برای تولید یک بتن مناسب مورد نیاز هستند.

دال پیش ساخته در کارخانه تولید شده و پس از عرضه به محل مورد نیاز انتقال داده می‌شوند. نکته‌ی مهم در استفاده از قطعات پیش ساخته این است که تکیه‌گاهشان در سازه‌ی مورد نظر باید ابعادی متناسب با دال باشد تا بطور کاملا صحیح در محل مناسب قرار گیرند.

از هرکدام از این دال‌های بتنی می‌توان در تولید و قالب بندی سقف دال استفاده نمود.

برای اینکه دال‌های ساخته شده به نسبت وزن خود مقاومت خوبی داشته باشند، طرح‌های مختلفی از آن‌ها ساخته می‌شوند. وجه مشترک بین این طرح‌ها، سطح صاف بالایی است و سطح پایینی دال به شکل‌های مختلفی تولید می‌شود.

طرح‌های رایج انواع دال برای قالب بندی سقف دال، در زیر نام برده می‌شوند.

موج دار

دندانه ای (یک طرفه)

کلوچه‌ای (دوطرفه)مزایای استفاده از قالب بندی سقف دال

در زمان‌های مختلف استفاده از انواع سقف‌ها در صنعت ساخت‌و‌ساز رواج داشته است از جمله سقف طاق ضربی، سقف تیرچه بلوک، سقف کامپوزیت، سقف عرشه فولادی، سقف دال بتنی، سقف تیر-دال و ... .

اما اگر بخواهیم از قالب بندی سقف دال بتنی استفاده کنیم باید مزایای قابل توجهی داشته باشد که در ذیل نام می‌بریم:

• مقاومت خوب در برابر زلزله به علت وزن کم

• صرفه جویی در مصرف مصالح از جمله مواد بتن و قالب‌ها

• مقاومت مناسب در برابر خمش و مقاومت برشی

• عایق صوتی خوبی است

• طول عمر بیشتری داردمعایب قالب بندی سقف دال بتنی

سقف بتنی دال می‌تواند معایبی هم داشته باشد، برای مثال در قالب بندی سقف دال باید به این نکته توجه داشت که وزن زیادی داشته و سنگین‌تر است. بعلاوه بتن معمولی در برابر نیروی کششی مقاومت چندانی ندارد.

شاید یکی از مهم‌ترین ضعف‌های قالب بندی سقف دال، کنترل خیز ترک خوردگی آن است که با افزایش ضخامت این کنترل ممکن می‌شود، ولی بدنبال افزایش ضخامت، وزن مرده‌ی سازه بیشتر می‌شود و مشکل ساز خواهد شد.

سقف دال بتنی در ساختما‌ن‌های با اسکلت بتنی بکارگرفته می‌شود ولی برای ساختمان‌های با اسکلت فولادی توصیه نمی‌شود.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.