آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

قیمت سقف وافل

برای اینکه بتوانید نسبت به قیمت سقف وافل تصور صحیحی داشته باشید. باید بدانید برای اجرای سقف وافل چه مواد و مصالحی استفاده می‌شود. قالب‌های پلاستیکی شکل از جنس کامپوزیت، بتن، میلگرد و خاموت و سنجاقی و ... مواردی هستند که بر روی قیمت سقف وافل اثر گذارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت سقف وافل

هر روزه اشکال گوناگونی با همان مصالح سابق و کمی تغییرات در آن توانسته‌اند نیاز برج سازان را برآورده کنند. یکی از این ابتکارات در حوزه ساختمان سازی سقف وافل است. ابتدا برای آشنایی با این محصول سعی می‌کنیم توضیح کوتاهی برای آن ارائه دهیم.

سقف وافل در دسته سقف‌های دال محسوب می‌شود. در حالی که سقف‌های دال به صورت تخت می‌باشند، در سقف وافل با استفاده از قالب‌هایی مستطیلی یا مربعی شکل که مانند قابلمه بوده و از جنس کامپوزیت می‌باشد، استفاده می‌شود. در نهایت زمانی که قالب‌ها را از مصالح (بتن و در مواردی ترکیباتی به بتن اضافه می‌شود) جدا می‌کنند، در سقف تو رفتگی و برآمدگی‌هایی ایجاد می‌شود. نام این نوع سقف به خاطر همین شکل نهایی ایجاد شده، وافل نامیده می‌شود. سقف وافل به دو صورت یک طرف و دو طرفه می‌باشد.

سقف وافل چیست؟

این روزها با مشکلات عدیده‌ای در زمینه ساختمان سازی دست پنجه نرم می‌کنیم. از نوسانات قیمت مصالح در بازار گرفته تا ساختمان‌های بی‌کیفیتی که مانند قارچ سبز می‌شوند. اما تحرکات قابل تقدیری در ارائه قوانین ساختمان سازی توسط مراجع ذی‌صلاح انجام شده است. همین امر باعث شده تا صاحبان سرمایه در کنار ساختن ساختمانی با بیشترین ایمنی، تلاشی برای کاهش هزینه‌های خود نیز داشته باشند.

با توجه به جهت گیری ها به سمت مدرنیته شدن و کنار گذاشتن شیوه های سنتی، شاهد تغییرات زیادی در شیوه ساخت و ساز ها در ساختمان ها و صنعت زیبا سازی هستیم. هر روزه اشکال گوناگونی با همان مصالح سابق و کمی تغییرات در آن توانسته‌اند نیاز برج سازان را برآورده کنند. یکی از این ابتکارات در حوزه ساختمان سازی سقف وافل است.

این نوع سقف های وافل با پوشاندن سطح گسترده ای از سقف جلوه زیبا و مدرنی را در ساختمان ایجاد می کند. سقف های وافل با توجه به قالب های تابوتی شکل، قابلمه ای و یا شبه ای خود توانست در مدت زمان اندکی شهرت زیادی پیدا کند. سقف های وافل به علت صرفه جویی در استفاده از مواد از نظر اقتصادی بسیار بهینه می باشند و نسبت به سایر طرح های موجود از وزن سبک تری برخوردار است. ابتدا برای آشنایی با این محصول سعی می‌کنیم توضیح کوتاهی برای آن ارائه دهیم.

سقف وافل در دسته سقف‌های دال محسوب می‌شود. در حالی که سقف‌های دال به صورت تخت می‌باشند، در سقف وافل با استفاده از قالب‌هایی مستطیلی یا مربعی شکل که مانند قابلمه بوده و از جنس کامپوزیت می‌باشد، استفاده می‌شود. در نهایت زمانی که قالب‌ها را از مصالح (بتن و در مواردی ترکیباتی به بتن اضافه می‌شود) جدا می‌کنند، در سقف تو رفتگی و برآمدگی‌هایی ایجاد می‌شود. نام این نوع سقف به خاطر همین شکل نهایی ایجاد شده، وافل نامیده می‌شود. سقف وافل به دو صورت یک طرف و دو طرفه می‌باشد.بهتر است قبل از ان که در مورد قیمت سقف وافل صحبت کنیم به مزایای وجود سقف وافل در ساختمان ها اشاره کنیم زیرا مزیت های زیاد ان باعث محبوبیت زیاد این نوع سقف ها شده است که در اینجا به برخی مزایای ان اشاره می کنیم.

مقاومت در برابر حوادث محیطی مثل زلزله

مقاومت در برابر اتش سوزی

عایق در برابر انواع صداها

کاهش در هزینه های اجرایی

صرفه جویی در هزینه های مصالح

مقاومت بالا در برابر جمع شدگی

قابلیت ترمیم و بازسازی

کاربرد سقف وافل

سقف های وافل به علت داشتن وزنی سبک قابلیت حمل اسان تری دارند و به همین خاطر است که نیازی به تیره و میلگرد های تقویتی برای نگه داری ان نیست. سقف های وافل تا حدود زیادی در برابر حوادث طبیعی ایمن هستند اما باید توجه کرد استفاده از ان ها در مناطقی که دارای طوفان های شدید و باد های شدید است توصیه نمی شود. یکی دیگر از کاربرد های مهم سقف های وافل قابلیت استفاده مجدد ان است که می توان ان ها را در مکان های دیگر نیز استفاده کرد.

سقف وافل کاربرد های فراوانی دارد که می توان در ایستگاه های مترو، فرودگاه ها، بیمارستان ها و درمانگاه ها از ان ها استفاده کرد.

از نمونه ساختمان هایی که در ایران از سقف وافل استفاده کردند می توان به کتابخانه ملی، راه اهن، فرودگاه تبریز و ایستگاه راه اهن اصفهان اشاره کرد.

سقف های وافل به طور کلی دارای دو نوع دال یک طرفه و دال دو طرفه هستند. علت این نوع طبقه بندی به دلیل نوع قالب ان و نحوه انتقال ان است.قیمت سقف وافل

برای اینکه بتوانید نسبت به قیمت سقف وافل تصور صحیحی داشته باشید. باید بدانید برای اجرای سقف وافل چه مواد و مصالحی استفاده می‌شود. قالب‌های پلاستیکی شکل از جنس کامپوزیت، بتن، میلگرد و خاموت و سنجاقی و ... مواردی هستند که بر روی قیمت سقف وافل اثر گذارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عوامل زیادی را می توان در قیمت سقف وافل در نظر گرفت. قیمت سقف وافل به دلیل داشتن قالب های خاص و زیبا نسبت به طرح های معمولی کمی بیشتر است و فقط به نحوه نصب ان بستگی ندارد. اما با وجود گران بودن آن هنوز هم شهرت زیادی دارد.

هزینه های اجرایی سقف وافل یکی از مواردی است که باید تاثیرش را در قیمت سقف وافل را در نظر گرفت. دستمزد هزینه اجرایی در زمینه های مختلف می تواند متفاوت باشد از جمله عوامل تاثیر گذار ان هزینه هر تن بتن به کار رفته در ان، قیمت هر کیلو ارماتور، هزینه استهلاک قالب وافل و هزینه اجرای کناف می توان نام برد. البته هزینه اجرایی از قبل تعیین نمی شود و با توجه به سطح مورد نیاز و مواد به کار رفته شده در ان محاسبه می شود.با یک مقایسه ساده بین قیمت سقف وافل و سقف‌های قدیمی به این نکته پی خواهید برد که در سقف وافل بتن بیشتری مصرف می‌شود. دلیل تفاوت در مصرف بتن در سقف وافل به ضخامت زیاد دال مجوف بر می‌گردد. دال مجوف روشی مدرن برای کاربرد در فونداسیون و سقف می‌باشد. دال مجوف محصول ترکیب میلگرد و بتن است که توسط قالب‌های پروپیلن ساخته می‌شود. با آنکه در مجموع دال مجوف مقرون به صرفه نسبت به روش‌های قدیمی است، اما زمانی که برای سقف وافل از این روش استفاده شود، میزان مصرف بتن را افزایش می‌دهد. میزان مصرف بتن در سقف وافل به طور میانگین بین 0.3 متر مکعب بر متر مربع بوده و این در حالی است که میزان برای سقف‌های قدیمی به طور میانگین بین 0.25 متر مکعب بر متر مربع می‌باشد. نکته دیگری که در رابطه با مصرف بیشتر بتن در سقف وافل در مقایسه با سقف‌های قدیمی باید در نظر گرفت این است که سقف‌های وافل قابل اجرا به صورت کنسول نیستند، آنها در شرایطی که در پروژه کنسول وجود داشته باشد، به صورت تو پر و یا همان دال ساده اجرا می‌شوند که سبب افزایش میزان مصرف بتن خواهد شد. از طرف دیگر، طبق قوانین موجود، اتصالات و ستون‌ها را نیز نمی‌توان به صورت وافل اجرا کرد. در این موارد نیز باید از دال ساده استفاده کرد که باز هم میزان مصرف بتن را بالا می‌برد.

در مورد مصرف میلگرد در سقف وافل نیز می‌توان گفت بر اساس وزن بر حسب کیلو گرم و واحد اندازه گیری کیلو گرم بر متر مربع، در سقف وافل به طور میانگین 2 برابر سقف‌های قدیمی همچون پیش تنیده از میلگرد استفاده می‌شود. این اختلاف در ظاهر، سقف‌های قدیمی را نسبت به سقف وافل به صرفه تر نشان می‌دهد، اما دلیل اصلی این اختلاف به قطر متفاوت میلگردها در سقف وافل و دیگر انواع سقف‌های قدیمی برمی‌گردد. در سقف‌های از میلگردهای با قطر بیشتر استفاده می‌شود. همچنین در سقف‌های قدیمی به عنوان نمونه سقف پیش تنیده استرند نیز کاربرد دارد که همین امر موجب کاهش وزن میلگرد در سقف‌های قدیمی نسب به سقف وافل می‌شود.

عوامل مهم در قیمت سقف وافل

جز هزینه اجرایی فاکتور های دیگری نیز در قیمت سقف وافل موثر هستند. در این جا به برخی عوامل مهم در محاسبه نهایی اشاره می کنیم.

هزینه انتقال مواد از موسسه به محل مربوطه: به علت حساس بودن این نوع از سقف ها معمولا روش انتقال ان به محل مورد نظر با روش منحصر به فردی انجام می شود که عامل مهمی در براورد نهایی می باشد.

هزینه مواد لازم برای حفظ و نگه داری سقف وافل: در زمانی که سقف ها منتقل می شوند برای جلوگیری از اسیب رسانی می بایست از اصول خاصی برای نگه داری ان ها استفاده کرد. بنابراین مقداری از کل قیمت سقف وافل به مواد و وسایل لازم برای نگه داری ان ها اختصاص پیدا می کند.البته باید به مواد استفاده شده برای حفاظت از سقف ها نیز توجه کرد زیرا می تواند در قیمت سقف وافل در اخر کار تفاوت ایجاد کند.

مدت زمانی که طول می کشد تا سقف ها ی وافل کاملا نصب شوند نیز تاثیر گذار است و این به دلیل روش نگه داری ویژه ان همان طور که قبل تر گفتیم مربوط می شود.

در بعضی شرایط به هنگام نصب، تغییرات، اصلاحات و جا به جایی هایی نیاز می شود که باید ان ها را هم در تخمین قیمت سقف وافل در نظر گرفت.

بخش مهمی مربوط به مهندسین پیمان کار می باشد که می تواند ۱۳ تا ۲۰ درصد قیمت سقف وافل را شامل شود با توجه به اینکه مهندسین مختلف درصد های متفاوتی را پیشنهاد می دهند می تواند در نهایت تغییرات زیادی را ایجاد کند.

مالیات مربوط به مواد تشکیل دهنده نیز محاسبه می شود و بر عهده خریدار می باشد.

اگر هدف از استفاده سقف وافل در سطح گسترده می باشد باید مجوز های لازم را برای شروع کار گرفت که در این صورت باید هزینه های مربوط به گرفتن مجوز را هم جز قیمت سقف وافل در نظر گرفت.

یکی از متغیر ترین فاکتور ها که در قیمت سقف وافل باید در نظر گرفت هزینه مواد تشکیل دهنده سقف وافل می باشد. مواد ها می توانند هزینه های مختلفی داشته باشند که بر حسب اینکه از چه موادی استفاده شود در نهایت می توانند در قیمت سقف وافل تاثیر بگذارند.دستمزد اجرای سقف وافل

در این زمینه نیز دلایلی وجود دارد که میزان دستمزد برای اجرای سقف وافل را بالاتر از نمونه‌های سقف قدیمی دیگر می‌برد. وجود قالب‌های پلاستیکی کوچک مستطیلی (مربعی) شکل، سختی اجرای کفراژ و دکفراژ این قالب‌ها، از دلایلی هستند که دستمزد مجری این سقف را بالا برده و در نهایت بر روی قیمت سقف وافل تأثیر گذار است.

هزینه‌های جانبی

برای اجرای سقف وافل، لوازم جانبی‌ای مورد مصرف قرار می‌گیرد که در قیمت سقف وافل تأثیر دارد. این مواد عبارتند از سیم آرماتور، روان کننده و اسپیسر. که هر کدام در سقف وافل کاربرد خود دارد. سیم آرماتور برای نصب خاموت و سنجاقی استفاده می‌شود. روان کننده برای تیرچه‌های وافل. چرا که فضای تیرچه‌های وافل کوچک بوده و وجود روان کننده برای آن ضرورت دارد. اسپیسر نیز برای پوشش میلگرد به کار میرود که باعث جلوگیری از خوردگی میلگردها می‌شود. اسپیسر در سقف وافل به تعداد زیاد مصرف می‌شود که بر روی قیمت سقف وافل مؤثر است. این در حالی است که برای سازه‌های قدیمی سقف، اسپیسر کمتری نسبت به سقف وافل به کار می‌رود. همین امر سبب افزایش ایمنی در سقف وافل نسبت به دیگر همنوعان می‌باشد.نتیجه گیری

در حالی که در بخش قیمت سقف وافل هزینه بیشتری از نمونه‌های قدیمی سقف دارد، اما این نکته را نباید فراموش کرد که صیقلی بودن قالب‌های سقف وافل باعث می‌شود که بتوان از محصول نهایی برای نمای سقف در مکان‌هایی مثل پارکینگ استفاده کرد. چرا که در نمونه‌های دیگر شما برای رسیدن به ظاهر مناسب نیاز به نازک کاری و ... دارید تا به نمای قابل قبولی برسید. که این خود هزینه‌ای اضافی بر روی دست شما خواهد گذاشت. مزایای فراوان این نوع سقف (وافل) بیشتر از دیگر انواع سقف‌ها بوده و سبب افزایش استفاده از این سقف‌ها شده است.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.