آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

قیمت سقف وافل

برای اینکه بتوانید نسبت به قیمت سقف وافل تصور صحیحی داشته باشید. باید بدانید برای اجرای سقف وافل چه مواد و مصالحی استفاده می‌شود. قالب‌های پلاستیکی شکل از جنس کامپوزیت، بتن، میلگرد و خاموت و سنجاقی و ... مواردی هستند که بر روی قیمت سقف وافل اثر گذارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت سقف وافل

این روزها با مشکلات عدیده‌ای در زمینه ساختمان سازی دست پنجه نرم می‌کنیم. از نوسانات قیمت مصالح در بازار گرفته تا ساختمان‌های بی‌کیفیتی که مانند قارچ سبز می‌شوند. اما تحرکات قابل تقدیری در ارائه قوانین ساختمان سازی توسط مراجع ذی‌صلاح انجام شده است. همین امر باعث شده تا صاحبان سرمایه در کنار ساختن ساختمانی با بیشترین ایمنی، تلاشی برای کاهش هزینه‌های خود نیز داشته باشند. هر روزه اشکال گوناگونی با همان مصالح سابق و کمی تغییرات در آن توانسته‌اند نیاز برج سازان را برآورده کنند. یکی از این ابتکارات در حوزه ساختمان سازی سقف وافل است. ابتدا برای آشنایی با این محصول سعی می‌کنیم توضیح کوتاهی برای آن ارائه دهیم.

سقف وافل در دسته سقف‌های دال محسوب می‌شود. در حالی که سقف‌های دال به صورت تخت می‌باشند، در سقف وافل با استفاده از قالب‌هایی مستطیلی یا مربعی شکل که مانند قابلمه بوده و از جنس کامپوزیت می‌باشد، استفاده می‌شود. در نهایت زمانی که قالب‌ها را از مصالح (بتن و در مواردی ترکیباتی به بتن اضافه می‌شود) جدا می‌کنند، در سقف تو رفتگی و برآمدگی‌هایی ایجاد می‌شود. نام این نوع سقف به خاطر همین شکل نهایی ایجاد شده، وافل نامیده می‌شود. سقف وافل به دو صورت یک طرف و دو طرفه می‌باشد.

قیمت سقف وافل

برای اینکه بتوانید نسبت به قیمت سقف وافل تصور صحیحی داشته باشید. باید بدانید برای اجرای سقف وافل چه مواد و مصالحی استفاده می‌شود. قالب‌های پلاستیکی شکل از جنس کامپوزیت، بتن، میلگرد و خاموت و سنجاقی و ... مواردی هستند که بر روی قیمت سقف وافل اثر گذارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با یک مقایسه ساده بین قیمت سقف وافل و سقف‌های قدیمی به این نکته پی خواهید برد که در سقف وافل بتن بیشتری مصرف می‌شود. دلیل تفاوت در مصرف بتن در سقف وافل به ضخامت زیاد دال مجوف بر می‌گردد. دال مجوف روشی مدرن برای کاربرد در فونداسیون و سقف می‌باشد. دال مجوف محصول ترکیب میلگرد و بتن است که توسط قالب‌های پروپیلن ساخته می‌شود. با آنکه در مجموع دال مجوف مقرون به صرفه نسبت به روش‌های قدیمی است، اما زمانی که برای سقف وافل از این روش استفاده شود، میزان مصرف بتن را افزایش می‌دهد. میزان مصرف بتن در سقف وافل به طور میانگین بین 0.3 متر مکعب بر متر مربع بوده و این در حالی است که میزان برای سقف‌های قدیمی به طور میانگین بین 0.25 متر مکعب بر متر مربع می‌باشد. نکته دیگری که در رابطه با مصرف بیشتر بتن در سقف وافل در مقایسه با سقف‌های قدیمی باید در نظر گرفت این است که سقف‌های وافل قابل اجرا به صورت کنسول نیستند، آنها در شرایطی که در پروژه کنسول وجود داشته باشد، به صورت تو پر و یا همان دال ساده اجرا می‌شوند که سبب افزایش میزان مصرف بتن خواهد شد. از طرف دیگر، طبق قوانین موجود، اتصالات و ستون‌ها را نیز نمی‌توان به صورت وافل اجرا کرد. در این موارد نیز باید از دال ساده استفاده کرد که باز هم میزان مصرف بتن را بالا می‌برد.

در مورد مصرف میلگرد در سقف وافل نیز می‌توان گفت بر اساس وزن بر حسب کیلو گرم و واحد اندازه گیری کیلو گرم بر متر مربع، در سقف وافل به طور میانگین 2 برابر سقف‌های قدیمی همچون پیش تنیده از میلگرد استفاده می‌شود. این اختلاف در ظاهر، سقف‌های قدیمی را نسبت به سقف وافل به صرفه تر نشان می‌دهد، اما دلیل اصلی این اختلاف به قطر متفاوت میلگردها در سقف وافل و دیگر انواع سقف‌های قدیمی برمی‌گردد. در سقف‌های از میلگردهای با قطر بیشتر استفاده می‌شود. همچنین در سقف‌های قدیمی به عنوان نمونه سقف پیش تنیده استرند نیز کاربرد دارد که همین امر موجب کاهش وزن میلگرد در سقف‌های قدیمی نسب به سقف وافل می‌شود.دستمزد اجرای سقف وافل

در این زمینه نیز دلایلی وجود دارد که میزان دستمزد برای اجرای سقف وافل را بالاتر از نمونه‌های سقف قدیمی دیگر می‌برد. وجود قالب‌های پلاستیکی کوچک مستطیلی (مربعی) شکل، سختی اجرای کفراژ و دکفراژ این قالب‌ها، از دلایلی هستند که دستمزد مجری این سقف را بالا برده و در نهایت بر روی قیمت سقف وافل تأثیر گذار است.

هزینه‌های جانبی

برای اجرای سقف وافل، لوازم جانبی‌ای مورد مصرف قرار می‌گیرد که در قیمت سقف وافل تأثیر دارد. این مواد عبارتند از سیم آرماتور، روان کننده و اسپیسر. که هر کدام در سقف وافل کاربرد خود دارد. سیم آرماتور برای نصب خاموت و سنجاقی استفاده می‌شود. روان کننده برای تیرچه‌های وافل. چرا که فضای تیرچه‌های وافل کوچک بوده و وجود روان کننده برای آن ضرورت دارد. اسپیسر نیز برای پوشش میلگرد به کار میرود که باعث جلوگیری از خوردگی میلگردها می‌شود. اسپیسر در سقف وافل به تعداد زیاد مصرف می‌شود که بر روی قیمت سقف وافل مؤثر است. این در حالی است که برای سازه‌های قدیمی سقف، اسپیسر کمتری نسبت به سقف وافل به کار می‌رود. همین امر سبب افزایش ایمنی در سقف وافل نسبت به دیگر همنوعان می‌باشد.نتیجه گیری

در حالی که در بخش قیمت سقف وافل هزینه بیشتری از نمونه‌های قدیمی سقف دارد، اما این نکته را نباید فراموش کرد که صیقلی بودن قالب‌های سقف وافل باعث می‌شود که بتوان از محصول نهایی برای نمای سقف در مکان‌هایی مثل پارکینگ استفاده کرد. چرا که در نمونه‌های دیگر شما برای رسیدن به ظاهر مناسب نیاز به نازک کاری و ... دارید تا به نمای قابل قبولی برسید. که این خود هزینه‌ای اضافی بر روی دست شما خواهد گذاشت. مزایای فراوان این نوع سقف (وافل) بیشتر از دیگر انواع سقف‌ها بوده و سبب افزایش استفاده از این سقف‌ها شده است.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.