تلفن تماس:
09129317464 - 09129317972
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

مراحل و نحوه اجرای سقف وافل

نحوه اجرای سقف وافل از مباحث مهندسی پرکاربرد است. این نوع سقف با اجرای آسان و

کم‌ هزینه، مزیت ‌های فراوان اقتصادی و ساختاری به‌دور از پیچیدگی و ابهام‌ در سال‌ های اخیر با استقبال خوبی از طرف کاربران و مجریان روبرو شده است.

به این ترتیب با آموزش‌ های ساده و اصولی، به‌راحتی می‌توان پروژه‌ هایی با این نوع سقف را با هزینه متعادل و اجرای حرفه ‌ای عملی نمود، بدون آنکه با مانند نمونه‌ های دال بتنی مجوف با چالش های سنگین روبرو باشیم!


نحوه اجرای سقف وافل و قابلیت‌ های فنی

سقف بخش مهمی از بناست که ضمن تحمل عوامل فیزیکی خارجی نقش مهمی در زیبایی، تعادل دما و تنظیم شرایط داخلی سازه ایفا می‌کند.

شیوه ‌های گوناگونی برای ساخت این بخش از بنا بر اساس آموزه ‌های مهندسی وجود دارد که به لحاظ هزینه، نیروی متخصص و زمان و شیوه اجرا با یکدیگر متفاوتند.

انواع سقف از نظر موارد کاربرد نیز با یکدیگر متفاوت بوده و با نظر کارشناسی و سلیقه و خواست کاربران انتخاب می‌شوند.

بر این اساس و با توجه به تنوع موجود در این بخش، سقف وافل از نمونه‌ های پرطرفدار با کارایی بالاست که مورد توجه مهندسین مهانیت، کارفرمایان و کاربران قرار گرفته است.

از دلایل این استقبال عمومی می‌توان به قابلیت ‌های فنی و صرفه اقتصادی بالا نیز اشاره داشت. علاوه بر این، اجرای آسان و سریع این نوع سازه با صرفه‌ جویی در زمان و نیروی کار بر مقبولیت آن افزوده و در مجموع سقف وافل را به یکی از پرکاربرد ترین نمونه ‌های موجود در سازه ‌های مهندسی تبدیل کرده است.

برند مهانیت با اجرای نمونه ‌های موفقی از این نوع سقف خدمات مهندسی را در سطوح عالی به شهروندان ارائه می‌کند.

در ادامه به بررسی تنوع موجود و نحوه اجرای این نوع سقف و نکات آن می‌پردازیم.


قالب وافلاجرای گام به گام انواع سقف وافل

پیش از آنکه به بیان مراحل ساخت سقف وافل بپردازیم لازم است از انواع این سازه شامل سقف وافل تخت یا معمولی و سقف وافل مدولار نیز یاد کنیم. تنوعی که با تفاوت ‌هایی در شیوه اجرا نیز همراه است.

نحوه اجرای سقف وافل تخت: این روش اجرای سقف‌ های وافل به زمان کمتر نیاز داشته و برای پروژه‌ های سرعتی بسیار مناسب است. ایمنی حین اجرا نیز در این روش بالاست که از مزایای بزرگ آن به‌شمار می‌آید.

در اجرای روش تخت برای سقف وافل، چیدمان قالب ‌ها به‌راحتی صورت گرفته و کیفیت بتن نمایان در زیر سقف به‌ مراتب بهتر از سایر روش‌ هاست که از نظر نما از اهمیت بالایی برخوردار است. برند مهانیت نمونه‌ های موفق زیادی از این نوع سقف را در کارنامه اجرایی خود دارد.

۷ مرحله که در این روش به ترتیب اجرا می‌شوند عبارتند از:


• پایه ‌گذاری یا جک‌ گذاری:

این مرحله که به شمع‌ بندی هم معروف است شامل آماده‌ سازی بستر سازه‌ ای سقف بوده و با کاربرد جک برای سقف‌ های تا ۴ متر، داربست ‌های مدولار برای سقف ‌های مرتفع و لوله و اتصالات داربست ( انتخاب یکی از موارد بسته به شرایط اجرایی) همراه است. برای تکمیل کار و ایمنی بیشتر، شاسی‌ کشی در پایان این مرحله الزامیست.


• کاربرد قالب‌ های فلزی:

در این مرحله از قالب ‌های فلزی مورد نیاز بر روی فضای آماده شده استفاده می‌شود.


• قرارگیری قالب وافل بر اساس محاسبات مهندسی:

قالب های وافل بسته به نوع کارکرد و طراحی سقف و شکل کنج‌ ها و قوس ‌های موجود تا حدودی با یکدیگر متفاوتند. در هر شکل برای سهولت خروج قالب ‌ها پس از این مرحله، روغن اندود کردن قالب ‌های وافل شیوه ‌ای مرسوم است.


• آرماتوربندی:

این بخش نقش مهمی در ایستایی سقف داشته و پس از چیدن قالب‌ ها و بین آنها انجام می‌گیرد.


• بتن ریزی:

بلافاصله پس از اتمام مرحله آرماتور بندی نوبت به بتن‌ ریزی می‌رسد که توسط پمپ‌ های زمینی و هوایی انجام شده و شباهت زیادی به سایر روش ها دارد. اما میزان روان بودن بتن و دانه ‌بندی آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

پیشنهاد مجموعه مهانیت برای اجرای صحیح این روش و مصونیت آن در برابر پوکی و تخریب، استفاده از بتن SCC یا خود متراکم است. نام‌ گذاری این روش به خود متراکم به‌دلیل روان بودن آن، جایگزینی راحت در قالب و بی ‌نیازی آن به مرحله لرزه یا ویبره است. در این مرحله و در صورت تمایل می‌توان سطح بالایی سقف را نیز کاملا صیقل داد که اغلب توسط ماله پروانه ‌ای انجام می‌شود. انجام این مرحله کار را زیباتر می‌کند اما به‌هیچ عنوان الزامی نیست.


  باز کردن قالب ‌های فلزی:

پس از اطمینان از سفت شدن بتن شاسی ‌ها و جک ‌ها باز و از سقف جدا می‌شوند. به این ترتیب امکان جدا کردن قالب ‌ها از بتن نیز فراهم می‌شود.


• باز کردن قالب ‌های وافل:

آخرین مرحله از نحوه اجرای سقف وافل باز کردن قالب‌ هاست که به ‌منزله اتمام کار است. از آنجا که این قالب ‌ها برای بارها قابل استفاده هستند توصیه می‌شود جدا سازی آنها با دقت بالا و ظرافت کامل انجام شود تا به قالب‌ ها آسیبی وارد نشود.


نحوه اجرای سقف وافل مدولار:

در این روش که به از پیش ساخته نیز معروف است پایه‌ های جک و اطمینان در ابتدای کار با فواصل معین از یکدیگر قرار داده می‌شوند. سپس توسط قوطی زیر سازی انجام و قالب‌ های وافل به‌طور مستقیم بر روی این بخش جا سازی شده و نیازی به فرش کردن سقف با قالب فلزی یا پلای وود وجود ندارد. به‌این ترتیب ضمن صرفه ‌جویی در زمان، کار باکیفیت بالا انجام می‌شود.

در این روش به کاربرد ابزار کمتر و دقت بالاتری حین انجام کار نیاز است. نحوه اجرای سقف وافل از نوع مدولار برای اجرای دهانه‌ های متعارف کاملا مناسب است.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.