آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

وافل بتنی

وافل نام قالب‌هایی است که در ساخت این نوع از سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف وافل بتنی، در سطح بالایی مسطح و در سطح پایینی حالت شبکه مانندی دارد. ضخامت این نوع سقف اکثرا کم بوده و پایداری مناسبی دارند.

قالب سقف وافل بتنی، شکلی مکعبی و توخالی دارند که در ابعاد مختلف تولید و عرضه می شوند. ضخامت سقف وافل ساخته شده بستگی به ارتفاع قالب مورد استفاده دارد که بازه ای بین 50-30 سانتیمتر دارد.

این قالب‌ها، نیازی به روغن‌کاری برای جداشدن از بتن نخواهند داشت و با توجه به موقت بودن و قابلیت بازیافت، به دفعات متعدد می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

وافل بتنی

در طول تاریخ چند دهه‌ی اخیر انواع مختلفی از سقف‌ها برای ساختمان‌های بتنی ابداع و پیشنهاد شده است. و استفاده از آن‌ها هم اکنون در نقاط بسیاری از کشور و جهان رواج دارد.

هرکدام از این تکنولوژی‌های ساخت سقف بتنی دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود هستند که آشنایی با آن‌ها ما را در انتخاب فناوری مورد نیاز خود یاری خواهد کرد.

در این مقاله با سقف وافل بتنی و خصوصیات آن آشنا می‌شویم و سپس به بررسی مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

انواع قالب بندی سقف در سازه‌های بتنی

اگر بخواهیم به انواع سقف‌های اعمال شده در سازه‌های بتنی بپردازیم، موارد بسیاری را می‌توان نام برد. از جمله: سقف دال بتنی، تیرچه بلوک، عرشه فولادی، یوبوت، تیرچه کرومیت، سقف وافل بتنی، سقف متحرک، سقف کاذب، کامپوزیت، پیش تنیده و طاق ضربی.

سقف‌های مذکور در بسیاری از مراحل زیرسازی، قالب بندی، بتن ریزی، قالب برداری و ... دارای قوائد مشترکی هستند که در آیین نامه‌ی بتن ایران اشاره شده است. سقف یک ساختمان، بی شک از مهم‌ترین اجزای آن سازه است که باید به درستی بنا شود تا مقاومت خوبی در برابر نیروهای وارده (بارهای مرده و زنده) داشته باشد.

سیستم‌هایی که نام بردیم به منظور همین هدف و نیز کاربردهای مختلف در ارتباط با کاربری‌های مختلف یک ساختمان طراحی شده‌اند. مثلا ساختمان‌هایی که در مراکز صنعتی بزرگ و مهم ساخته می‌شوند، از سقف دال بتنی و در کافه‌های روباز و استخر‌های سایبان‌دار از سقف متحرک استفاده می‌شود.

در ادامه به شرح چیستی و خصوصیات مهم سقف وافل بتنی می‌پردازیم. همچنین اشاره به کاربرد‌های این نوع سقف مساله بعدی است که مطرح خواهدشد.سقف وافل بتنی

برای ساخت دال مجوف به کمک این قالب‌ها، آن‌ها را در کنار هم قرارداده و بینشان را آرماتور بندی می‌کنند. در ادامه بتن ریزی انجام شده و مقطع دال بصورت T در می‌آید که نسبت به مقطع مستطیل در دال تخت، عملکرد بهتر نشان خواهد داد.

خطوط سطح زیرین سقف وافل بتنی برهم عمود بوده و چند ضلعی‌هایی با عمق برابر تشکیل می‌دهند. به این سقوف، مشبک یا قابلمه‌ای نیز می‌گویند. نقطه‌ی قوت سقف وافل بتنی این است که نیازمند هزینه‌ی کمتر نسبت به سایر فناوری‌های اجرای سقف‌های دال مجوف مثل یوبوت و کوبیاکس، عرشه فولادی و... است.

زمان اجرای سقف وافل بتنی به مراتب کم‌تر است زیرا نیازی به بکارگیری میلگردهای تقویتی و اتصال میلگردها به تیرها نخواهد داشت. بنابراین به تبع زمان کمتر، هزینه‌ی اجرا نیز پایین‌تر خواهد بود.

وافل بتنی برای اعمال در دهانه‌های گسترده مناسب بوده و برای کاستن از بار مرده، در آن حفره‎‌های متعدد ایجاد می‌کنند، اما در قسمت متصل به ستون‌ها و امتداد تیرها نواحی تو پر در نظر گرفته می‌شود.

در ابتدای امر نیاز به زیر سازی است که تقریبا همانند سقف تیرچه بلوک انجام شده و در آن از وسایل عادی مثل لوله‌ی داربست، قوطی فلزی، چوب و چهارتراش می‌توان استفاده نمود. از آنجا که تیرچه در این سقف به صورت درجا قابل اجرا است، می‌توان در آن تیرچه‌های دوبل را حذف کرده و از این راه وزن سازه را کم نمود.

قالب‌های سقف وافل بتنی موقت بوده و بعد از بتن‌ریزی و رسیدن بتن به مقاومت موردنظر، از زیر سقف خارج می‌شوند. برخلاف قالب‌های دال تخت در سیستم‌های کوبیاکس و یوبوت که دائمی هستند، این قالب‌ها وزن کمتری دارند.

هم چنین هزینه‌ی نهایی بعد از ساخت سقف وافل بتنی حدود 20-15 درصد کم‌تر از سقف‌های نام برده شده است. بدلیل سهولت در جداسازی قالب از سقف، سطح زیر سقف وافل بتنی بعد از قالب برداری از نمای مناسبی برخوردار است که بدون نیاز به اجرای نازک کاری و سقف کاذب، مناسب فضاهایی همچون پارکینگ طبقاتی و ساختمان های تجاری خواهد بود.

در سقف وافل بتنی، شما قادر خواهید بود تاسیسات ساختمانی را در فضاهای مجوف زیر سقف، بارگذاری کنید که در این‌ صورت مزایای خاص خود از جمله کاهش ضخامت کف سازی و بدنبال آن هزینه‌ها را در پی دارد.

سقف وافل بتنی با خصوصیات مذکور، جزو سقف‌های سبک محسوب می‌شود و لرزش کمی را در اجرا دارد که باعث می‌شود میزان صدای انتقال یافته توسط آن کم باشد. بتن ریزی در سقف وافل بتنی ، بدون روان کننده و کاملا یکپارچه خواهد بود.مزایای سقف وافل بتنی

• وزن کم دارد.

• مقرون به صرفه است.

• قالب‌های چند بار مصرف و قابل بازیافت دارد.

• حجم کم بتن و فولاد نیاز دارد.

• دال‌های حاصل ظرفیت باربری بالاتر دارند.

• قالب نیاز به چرب کردن نخواهد داشت.

• نمای مناسب بتن‌های حاصل از این قالب‌ها باعث شده نیاز به سقف کاذب یا نازک‌‌کاری در بعضی ساختمان‌ها نداشته باشد.

• صدا را کمتر منتقل می‌کند.

• امکان عبور تاسیسات ساختمانی از فضاهای مشبک سطح زیرین آن وجود دارد.

معایب سقف وافل بتنی

• احتمال آسیب به دال‌های ساخته شده در صورت عبور و بارگذاری ناشیانه‌ی تاسیسات وجود دارد.

• بدلیل وزن کم سقف نهایی، امکان روبرو شدن با خطر در مناطقی با بادهای شدید و یا جریان‌های سیکلونیک، وجود خواهد داشت.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.