آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

وافل بتنی

وافل نام قالب‌هایی است که در ساخت این نوع از سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف وافل بتنی، در سطح بالایی مسطح و در سطح پایینی حالت شبکه مانندی دارد. ضخامت این نوع سقف اکثرا کم بوده و پایداری مناسبی دارند.

قالب سقف وافل بتنی، شکلی مکعبی و توخالی دارند که در ابعاد مختلف تولید و عرضه می شوند. ضخامت سقف وافل ساخته شده بستگی به ارتفاع قالب مورد استفاده دارد که بازه ای بین 50-30 سانتیمتر دارد.

این قالب‌ها، نیازی به روغن‌کاری برای جداشدن از بتن نخواهند داشت و با توجه به موقت بودن و قابلیت بازیافت، به دفعات متعدد می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

وافل بتنی

در طول تاریخ چند دهه‌ی اخیر انواع مختلفی از سقف‌ها برای ساختمان‌های بتنی ابداع و پیشنهاد شده است. و استفاده از آن‌ها هم اکنون در نقاط بسیاری از کشور و جهان رواج دارد.

هرکدام از این تکنولوژی‌های ساخت سقف بتنی دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود هستند که آشنایی با آن‌ها ما را در انتخاب فناوری مورد نیاز خود یاری خواهد کرد.

در این مقاله با سقف وافل بتنی و خصوصیات آن آشنا می‌شویم و سپس به بررسی مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

بررسی سقف‌های بتنی وافل

در طول تاریخ چند دهه‌ی اخیر انواع مختلفی از سقف‌ها برای ساختمان‌های بتنی ابداع و پیشنهاد شده است. و استفاده از آن‌ها هم اکنون در نقاط بسیاری از کشور و جهان رواج دارد.

هرکدام از این تکنولوژی‌های ساخت سقف بتنی دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود هستند که آشنایی با آن‌ها ما را در انتخاب فناوری مورد نیاز خود یاری خواهد کرد.

در این مقاله با سقف وافل بتنی و خصوصیات آن آشنا می‌شویم و سپس به بررسی مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

سازه وافل بتنی

سازه‌های مهندسی انواع متفاوتی دارند. گاهی دیوارها را از ستون‌های آهنی می‌سازند و سازه تیرآهنی به وجود می‌آورند و گاهی هم ستون‌ها از میلگرد و بتون ساخته می‌شوند که سازه‌های بتنی را تشکیل می‌دهند. سقف‌های سازه‌های مهندسی نیز به‌صورت های مختلفی طراحی می‌شود که از آن جمله می‌توان به سقف‌های دال بتنی، سقف‌های کوبیاکس، سقف‌های وافل ویوبوت و . . . اشاره کرد. سقف بتنی وافل ازجمله سقف‌های دال دوطرفه‌ی مجوف است که در ساخت سازه‌های مهندسی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در اینجا منظور از سازه وافل بتنی، سازه‌های بتنی است که در آن‌ها از سقف وافل استفاده می‌شود.


سقف‌های وافل نیز از انواع مختلفی تشکیل‌شده است که تقریباً ساختار یکسانی دارند و شاید تنها تفاوت آن‌ها درشکل ظاهری و ابعاد و اندازه‌ی قالب‌ها باشد. قالب‌های مورداستفاده برای ساخت سقف وافل بتنی به شکل قابلمه‌ی مستطیل و یا مربع شکل ساخته می‌شوند. ازجمله انواع سقف‌های وافل، به سقف‌های گرین وافل و سقف‌های وافل بتنی کیوبوید می‌توان اشاره کرد. سقف‌های کیوبوید دهانه‌های از 6 تا 16 متر را پوشش می‌دهند و مبتنی بر دو گونه‌ی دال متکی بر ستون و دال متکی بر تیر طراحی‌شده‌اند. در سازه‌های وافل بتنی کیوبوید، قالب‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که سقف‌های با قطرهای از 23 تا 48 سانتی‌متر را به وجود می‌آورند. و این در حالی است که در سقف کیوبوید با قطر 23 سانتی‌متر میزان مصرف به‌اندازه مصرف سقف بتنی ساده با قطر 5/10 سانتی‌متر است و به همین صورت به قطر 48 سانتی‌متر میزان مصرف به‌اندازه مصرف سقف بتنی ساده با قطر 9/19 سانتی‌متر است. و این بدین معنی است که میزان مصرف بتن در این حالت کاهش می‌یابد و این ساختار سقف سبب کاهش وزن سازه‌ی وافل بتنی کیوبوید خواهد شد. این نوع قالب‌ ها به ‌مانند انواع دیگر قالب‌های وافل بتنی پس از اتمام بتن‌ریزی و خشک و محکم شدن بتن از سقف جداشده و قابلیت استفاده مجدد رادارند.


سقف‌های گرین وافل از دیگر انواع سقف‌های وافل بتنی است که قابلیت اجرا به هردو صورت دال یک‌طرفه و دوطرفه رادارند. آن ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده به‌طوری‌که کارگران به‌راحتی و با امنیت بالا در تمامی مدت نصب و بتن‌ریزی می‌توانند بر روی قالب‌ها تردد داشته باشند. این قالب‌ها نیز به‌مانند انواع دیگر قالب‌های وافل بتنی پس از اتمام فرآیند بتن‌ریزی و خشک و مستحکم شدن بتن از زیر سقف جداشده و برای استفاده‌های بعدی تمیز و انبار می‌شوند. این قالب‌ها توسط پیچ و مهره به هم‌بسته شده و جهت اجرای سقف‌های وافل بتنی نیاز به هیچ تخصص اضافی نیست. سقف‌های گرین وافل قابل‌اجرا بر روی هر دو نوع سازه‌ی تیرچه‌بلوکی و تیر آهنی است. همچنین می‌توان پس از انجام زیرسازی‌های لازم قالب‌ها را قبل از انتقال به سقف در اندازه‌های موردنیاز با پیچ و مهره به هم‌بسته و سپس به سقف انتقال داد.

همچنین در حین جداسازی نیز می‌توان بدون باز کردن پیچ و مهره‌ها آن‌ها را از سقف جدا کرد. جهت زیرسازی هم نیاز به وسایل خیلی خاص و ویژه‌ای ندارد و به کمک لوله، قوطی، چوب و یا هر وسیله که در مدل‌های دیگر سقف‌های بتنی از آن استفاده می‌شد برای این کار هم بهره گرفت.

انواع قالب بندی سقف در سازه‌های بتنی

اگر بخواهیم به انواع سقف‌های اعمال شده در سازه‌های بتنی بپردازیم، موارد بسیاری را می‌توان نام برد. از جمله: سقف دال بتنی، تیرچه بلوک، عرشه فولادی، یوبوت، تیرچه کرومیت، سقف وافل بتنی، سقف متحرک، سقف کاذب، کامپوزیت، پیش تنیده و طاق ضربی.

سقف‌های مذکور در بسیاری از مراحل زیرسازی، قالب بندی، بتن ریزی، قالب برداری و ... دارای قوائد مشترکی هستند که در آیین نامه‌ی بتن ایران اشاره شده است. سقف یک ساختمان، بی شک از مهم‌ترین اجزای آن سازه است که باید به درستی بنا شود تا مقاومت خوبی در برابر نیروهای وارده (بارهای مرده و زنده) داشته باشد.

سیستم‌هایی که نام بردیم به منظور همین هدف و نیز کاربردهای مختلف در ارتباط با کاربری‌های مختلف یک ساختمان طراحی شده‌اند. مثلا ساختمان‌هایی که در مراکز صنعتی بزرگ و مهم ساخته می‌شوند، از سقف دال بتنی و در کافه‌های روباز و استخر‌های سایبان‌دار از سقف متحرک استفاده می‌شود.

در ادامه به شرح چیستی و خصوصیات مهم سقف وافل بتنی می‌پردازیم. همچنین اشاره به کاربرد‌های این نوع سقف مساله بعدی است که مطرح خواهدشد.برای ساخت دال مجوف به کمک این قالب‌ها، آن‌ها را در کنار هم قرارداده و بینشان را آرماتور بندی می‌کنند. در ادامه بتن ریزی انجام شده و مقطع دال بصورت T در می‌آید که نسبت به مقطع مستطیل در دال تخت، عملکرد بهتر نشان خواهد داد.

خطوط سطح زیرین سقف وافل بتنی برهم عمود بوده و چند ضلعی‌هایی با عمق برابر تشکیل می‌دهند. به این سقوف، مشبک یا قابلمه‌ای نیز می‌گویند. نقطه‌ی قوت سقف وافل بتنی این است که نیازمند هزینه‌ی کمتر نسبت به سایر فناوری‌های اجرای سقف‌های دال مجوف مثل یوبوت و کوبیاکس، عرشه فولادی و... است.

زمان اجرای سقف وافل بتنی به مراتب کم‌تر است زیرا نیازی به بکارگیری میلگردهای تقویتی و اتصال میلگردها به تیرها نخواهد داشت. بنابراین به تبع زمان کمتر، هزینه‌ی اجرا نیز پایین‌تر خواهد بود.

وافل بتنی برای اعمال در دهانه‌های گسترده مناسب بوده و برای کاستن از بار مرده، در آن حفره‎‌های متعدد ایجاد می‌کنند، اما در قسمت متصل به ستون‌ها و امتداد تیرها نواحی تو پر در نظر گرفته می‌شود.

در ابتدای امر نیاز به زیر سازی است که تقریبا همانند سقف تیرچه بلوک انجام شده و در آن از وسایل عادی مثل لوله‌ی داربست، قوطی فلزی، چوب و چهارتراش می‌توان استفاده نمود. از آنجا که تیرچه در این سقف به صورت درجا قابل اجرا است، می‌توان در آن تیرچه‌های دوبل را حذف کرده و از این راه وزن سازه را کم نمود.

قالب‌های سقف وافل بتنی موقت بوده و بعد از بتن‌ریزی و رسیدن بتن به مقاومت موردنظر، از زیر سقف خارج می‌شوند. برخلاف قالب‌های دال تخت در سیستم‌های کوبیاکس و یوبوت که دائمی هستند، این قالب‌ها وزن کمتری دارند.

هم چنین هزینه‌ی نهایی بعد از ساخت سقف وافل بتنی حدود 20-15 درصد کم‌تر از سقف‌های نام برده شده است. بدلیل سهولت در جداسازی قالب از سقف، سطح زیر سقف وافل بتنی بعد از قالب برداری از نمای مناسبی برخوردار است که بدون نیاز به اجرای نازک کاری و سقف کاذب، مناسب فضاهایی همچون پارکینگ طبقاتی و ساختمان های تجاری خواهد بود.

در سقف وافل بتنی، شما قادر خواهید بود تاسیسات ساختمانی را در فضاهای مجوف زیر سقف، بارگذاری کنید که در این‌ صورت مزایای خاص خود از جمله کاهش ضخامت کف سازی و بدنبال آن هزینه‌ها را در پی دارد.

سقف وافل بتنی با خصوصیات مذکور، جزو سقف‌های سبک محسوب می‌شود و لرزش کمی را در اجرا دارد که باعث می‌شود میزان صدای انتقال یافته توسط آن کم باشد. بتن ریزی در سقف وافل بتنی ، بدون روان کننده و کاملا یکپارچه خواهد بود.مزایای سقف وافل بتنی

مزیت‌های این نوع سازه‌ها در مقایسه با انواع دیگر بسیار قابل‌توجه است و به شرح زیر به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

1-ساختار توخالی قالب سقف‌های وافل سبب می‌شود، حجم بتن مصرفی در سقف سازه‌های وافل بتنی به‌مراتب کمتر از انواع دیگر سقف‌های بتنی باشد.

2-نمای زیرین در سقف‌های وافل به شکل مشبک و با سطحی صاف و زیباست، از این نیاز به اجرای سقف کاذب نیست و با یکرنگ کاری و نورپردازی مناسب می‌توان ظاهر بسیار زیبایی به این سقف‌ها بخشید به‌طوری‌که می‌تواند به‌عنوان گزینه‌ی اول برای سقف پارکینگ‌ها، پیلوت‌ها و حتی تالارها و باشگاه‌ها مطرح باشد.

3-به‌واسطه‌ی مصرف مصالح کم در این نوع سقف‌ها، سازه‌های وافل بتنی از وزن کمتری نسبت به دیگر انواع سازه‌های بتنی برخوردارند.

4-قالب‌های وافل از جنس پلاستیک و یا کامپوزیت بوده ازاین‌رو بسیار سبک بوده و حمل و جابجایی آن بسیار ساده‌تر از بلوک و تیرچه‌های سقف است.

5-سبک بودن قالب‌ها و محکم بودن قالب‌ها محیط امن‌تری را برای کارگران ایجاد می‌کند.

6-قالب‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که به‌راحتی در یکدیگر فرورفته و ازاین‌رو نیاز به فضای کمتری برای انبارش و نگهداری آن‌ها داریم و از طرفی هزینه‌های جابجایی آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

7- بهره‌گیری از ساختار دال دوطرفه در اکثر سقف‌های وافل سبب می‌شود که از چهار طرف استحکام بالایی را ایجاد کند، ازاین‌رو سازه‌های وافل بتنی ازجمله سازه‌های با استحکام بالا محسوب می‌شوند.

8-جهت اجرای سقف‌های وافل می‌توان از مکانیزم تیرچه در جا استفاده کرد که این امر ضمن حذف تیرچه‌های دوبل، سبب می‌شود که به‌واسطه قفل شدن قطعات سقف در یکدیگر، از میزان لرزش سقف در حین بهره‌برداری، کاسته شود.

9- قالب‌ها پس از مصرف از سقف جداشده و قابلیت استفاده مجدد دارند. همچنین پس از استهلاک و پایان عمر مفید قابل بازیافت هستند.

به صورت خلاصه:

• وزن کم دارد.

• مقرون به صرفه است.

• قالب‌های چند بار مصرف و قابل بازیافت دارد.

• حجم کم بتن و فولاد نیاز دارد.

• دال‌های حاصل ظرفیت باربری بالاتر دارند.

• قالب نیاز به چرب کردن نخواهد داشت.

• نمای مناسب بتن‌های حاصل از این قالب‌ها باعث شده نیاز به سقف کاذب یا نازک‌‌کاری در بعضی ساختمان‌ها نداشته باشد.

• صدا را کمتر منتقل می‌کند.

• امکان عبور تاسیسات ساختمانی از فضاهای مشبک سطح زیرین آن وجود دارد.

معایب سقف وافل بتنی

• احتمال آسیب به دال‌های ساخته شده در صورت عبور و بارگذاری ناشیانه‌ی تاسیسات وجود دارد.

• بدلیل وزن کم سقف نهایی، امکان روبرو شدن با خطر در مناطقی با بادهای شدید و یا جریان‌های سیکلونیک، وجود خواهد داشت.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.