آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

مقایسه قیمت اجرای سقف وافل

سقف وافل با توجه به ساختار مناسبی که در طراحی دارد، به جهت نصب در مکان هایی وسیع با دهانه های بلند در کنار وزن سبکی که ارائه می‌کند، توانسته به خوبی نگاه فعالان در صنعت ساخت و ساز دنیای امروز را معطوف خود نماید.

از جمله فاکتورهای تاثیرگذار که توانسته این سقف را به عنوان یک گزینه منطقی مطرح کند، قیمت تمام شده آن می باشد. مقایسه قیمت اجرای سقف وافل به نسبت دیگر سقف ها است.

مقایسه قیمت اجرای سقف وافل

در این گفتار قصد آن را داریم که به بررسی و مقایسه قیمت اجرای سقف وافل به نسبت دیگر انواع سقف بپردازیم. اما قبل از ورود به این مقایسه، شاید بهتر باشد که با سقف وافل و مفهوم اجرایی آن آشنا بشویم.

سقف وافل در بیان آشنایی

این سقف که از آن به عنوان سقف شبکه ای نیز یاد می شود، از جمله طرح‌های نوین در ایجاد سقف می باشد. یک نوع سقف با ساختاری شبکه ای که می تواند در عین سبکی فضای وسیعی را با دهانه های بلند پوشش بدهد. این سقف دارای ویژگی های جالبی است که از آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

• کاهش وزن مرده

در طراحی ساختمان، کاهش وزن مرده یک فاکتور اساسی است که به کاهش وزن اجزای سازه های بتنی می‌گویند و عمده مصرف بتن ها در دال ها می باشد. اگر بتوان به روش علمی مصرف بتن در دال های ساختمان را کاهش داد، می توان بارهای وارد بر ساختمان و در ادامه ابعاد و اندازه اعضای باربر ساختمان را نیز کاهش داد که سقف وافل با صرف حداکثر صرفه‌جویی در مصرف بتن و حذف میلگرد های نگهدارنده سوار بر دال ها به خوبی این کار را انجام می دهد.

• تحمل در بارهای بسیار سنگین

یک سقف وافل دارای سختی خمشی بسیار بالایی می باشد که این ویژگی می تواند تحمل سقف را در مواجهه با بارهای زنده ی بسیار سنگین بالا ببرد تا آنجا که یک سقف وافل با ساختاری استاندارد، تحمل بارهای زنده تا پنج تن را دارا می‌باشد.

• ضخامت ثابت در دال

با در نظر گرفتن آنکه دال ها در سقف وافل، مشبک هستند، در اطراف ستون‌ها که بارهای متمرکز بزرگی به آن وارد می شود، به آسانی با پر کردن چشمه های زیرین می توان سازه را بدون تغییر در ضخامت دال ایجاد کرد. این امر موجب ایجاد ضخامت ثابت در عین حال حذف کتیبه ی ستون خواهد شد.

• توانایی پوشش دهانه های بزرگ تا 16 متر

ویژگی اصلی یک سقف وافل، ایجاد سقف بر روی دهانه های بزرگ است. دهانه هایی که می‌تواند تا 16 متر و در حالتی حتی بیشتر از این مقدار باشد.

• سرعت بالای اجرا

شرایط مدولار بودن قالب ها، استفاده از حجم اندک میلگردها و حذف عملیات جوشکاری باعث می‌شود تا سرعت اجرای این سقف بسیار بیشتر از دیگر سقف ها به مانند دال های پس تنیده یا سایر سیستم های دال بتنی باشد.

• زیبایی موجود در ماهیت سقف وافل

طرح سقف وافل آنچنان از نگاه زیبایی کامل است که حتی در مواردی می توان از بتن نمایان آن به عنوان سطح نهایی کار استفاده کرد. این عدم نیاز به متعلقات حجیم و گران به جهت زیبا سازی، می تواند در کاهش هزینه های سقف بسیار تاثیرگذار باشد.

• سهولت در اجرای سقف

عدم نیاز به تکنولوژی خاصی به جهت اجرا، سادگی در آموزش پرسنل و عدم استفاده از میلگرد ها با شرایط جوشکاری، از جمله مواردی است که می تواند عملیات اجرایی یک سقف وافل را بسیار آسان جلوه بدهد.

• آکوستیک بودن

وجود یک ساختار مشبکی در سقف، باعث می‌شود که صدا در داخل فضاهای مشبکی گرفتار شود و از انعکاس آن جلوگیری به عمل آید. این ویژگی، سقف وافل را برای فضاهایی به مانند پارکینگ‌ها، آمفی تئاترها و... مناسب می نماید.

و اما از کنار ویژگی‌های بسیار این سقف که عبور کنیم، رسیدن به مقوله هزینه‌های اجرایی شاید مهمترین صحبتی باشد که بتوان در باب سقف وافل انجام داد. چرا که یک سقف با هر نوع ساختار و تکنولوژی مطلوبی، در اکثر موارد زمانی اجرایی می شوند که بتوانند شرایط مالی مطلوبی را ایجاد کنند. مقایسه قیمت اجرای سقف وافل موضوعی است که می تواند این نوع از سقف را راهی بناهای در حال ساخت نماید.

آنچه که در مقایسه قیمت اجرای سقف وافل باید دید

در این سقف ها از مصالحی به مانند بتن و میلگرد به نسبت دیگر سقف ها به مانند: دال تخت، تیر دال، تیرچه بلوک و دال پس تنیده کمتر استفاده می شود. همین امر می‌تواند موجب این باشد که در هر متر مربع از سقف، مصالح کمتری به حیث حجم و قیمت استفاده شده باشد.

در صورتی که بخواهید سقف وافل را در طبقات زیر زمینی سازه های فلزی استفاده کنید، با توجه به امکان حذف تیرهای فلزی فرعی و اصلی و در نهایت سبک شدن اسکلت سازه، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه ساخت ساختمان خواهد شد.

مقایسه قیمت اجرای سقف وافل از نگاه کلی در سازه

یک سقف وافل به نسبت دیگر انواع سقف ها از مصالح کمتری استفاده می کند که این خود دلیلی کافی بر کاهش هزینه‌ها خواهد بود. اما آنچه که می تواند سقف وافل را در رقابت با انواع دیگر از سقف ها پیروز میدان هزینه نماید، تاثیری است که سقف وافل بر دیگر اجزای ساختمان و در نهایت کلیات ساختمان خواهد گذاشت.

وزن کمتر که وزن کلی ساختمان را کاهش خواهد داد، سرعت اجرای بالاتر که موجبات صرفه‌جویی در زمان خواهد شد، عدم نیاز به جوشکاری که بار مالی قابل توجهی را از بین خواهد برد و... از جمله تاثیراتی است که اجرای سقف وافل بر شرایط مالی ساختمان خواهد گذاشت.

البته هر نوع سقفی را می توان با توجه به کیفیت ساخت و مصالح بکار رفته، مهارت پرسنل، دسترسی به مصالح با هزینه های متغیری اجرایی کرد. از طرفی بکار بردن یک ساختار سقفی مناسب با نوع بنا نیز بر قیمت تاثیرگذار است. در واقع هر نوع سقفی را نمی توان بر هر نوع بنایی ایجاد کرد. اما آنچه مسلم است به جهت بناها با دهانه های بلند، سقف وافل می تواند کمترین بار مالی را متوجه سازندگان آن بکند.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.