آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

سقف waffle

سقف Waffle سقفی با ساختاری شبکه ای می باشد که از کنار هم قرار گرفتن قالب ها ایجاد می شود و با تزریق بتن بر قالب ها صورت می گیرد. سقف Waffle یک ایده ی مدرن است به جهت اجرای یک ساختار کهن. ساختمان را به جهت ایجاد یک سرپناه می سازند و هر سرپناهی باید یک سقف کامل، ماندگار، مستحکم و مطمئن داشته باشد. در تمام طول تاریخ که بشر در علوم و فنون ساختمان سازی همراه توسعه ی همیشگی، پیشرفت کرده است، همواره شیوه ها و ابداعات جدیدی در زمینه سقف و سقف سازی ارائه کرده است. ایده هایی که انواع جدید از طرح ها و ساختار ها به جهت ساختن انواع سقف مطرح می ‌کنند و یکی از همین ایده های نوین سقف Waffle می باشد.

سقف waffle

سقف waffle یا سقف شبکه ای، از شیرینی وافل که مشبک است الهام گرفته شده است. این سقف را با کنار هم قرار دادن قالبها می سازند. جنس قالبها پلاستیکی یا کامپوزیت است تا بتوان پس از خشک شدن و آماده شدن سقف آنها را جدا کرد.

این مقاله را بخوانید تا بیشتر با این سقف که دارای طراحی پیچیده اما اجرای ساده هست، آشنا شوید.

سقف Waffle چطور سقفی است؟از سقف Waffle با نام سقف های شبکه ای یا قابلمه ای نیز یاد می کنند. چرا که این سقف دارای یک ساختار شبکه ای می باشد. این ساختار شبکه ای از کنار هم قرار دادن قالب ها بر روی یک سطح موقتی که هم سطح سقف نهایی سازه خواهد بود، ایجاد می شود که در نهایت با تزریق بتن به روی قالب ها صورت می گیرد.

سقف Waffle شاید شکل و شمایل پیچیده و جذابی داشته باشد اما در مرحله ی اجرا به هیچ حالتی از جمله ساختار های پیچیده محسوب نمی شود. این سقف که به جهت ایجاد سقف روی سازه هایی که دهانه های بلند دارند، در نظر گرفته می شود، به علت آن که از حضور میلگرد های نگهدارنده بی‌ بهره است، چندان تحمل بار های بالایی را ندارد. از این رو غالباً برای سقف ها با بار های زنده و مرده ی پایین مورد استفاده قرار می ‌گیرد. قالب های به کار رفته در ساختار اجرایی سقف Waffle از نوع کامپوزیتی و پلاستیکی است که در انتهای عملیات بتن ریزی و خشک شدن سقف، از آن جدا می شوند. سقف Waffle را می توان برای هر نوع سازه ای از جمله فلزی و یا بتنی اجرایی کرد و در هر دو نوع سازه به خوبی می تواند در جهت کاهش هزینه های ساختمان موثر باشد. در ادامه با ویژگی ها در کنار مزایای سقف Waffle آشنا خواهیم شد.

مزایای سقف Waffle در همراهی با یک ساختمان

کاهش مصرف فولاد و بتن

سقف Waffle به جهت نوع ساختاری که دارد این شرایط را ایجاد خواهد کرد تا در ضمن ایجاد یک سقف مستحکم، از فولاد و بتن کمتری استفاده می شود. عدم نیاز به میلگرد های نگهدارنده، عدم نیاز به جوشکاری و حذف تمامی ستون های فرعی باعث می شود که سقف Waffle در عین سبکی، بتن کمتری طلب کند.

حذف انواع بلوک های سقفی ماندگار

در مراحل ساخت انواع سقف، از ساختار هایی به جهت شکل دهی سقف استفاده می ‌شود که غالباً در پایان کار برای همیشه همراه سقف خواهند ماند. در اجرای سقف Waffle این شرایط ایجاد شده است که بلوک های سقفی به جهت قالب ریزی در سقف در زمان انتهای کار به راحتی از سقف جدا می شوند.

ایمنی در اجرا

سقف Waffle اصولا یک سقف با طراحی و روند کاری بسیار ساده می باشد و بدون هر گونه پیچیدگی خاص فنی و اجرایی است. از طرفی در مقوله آموزش پرسنل نیز بسیار سریع است، چرا که به راحتی می توان تمامی مراحل اجرایی یک سقف وافل را به یک کارگر در کوتاه ترین زمان ممکن آموزش داد. این سادگی در مراحل اجرا موجب ایجاد یک فضای امن کاری نیز می ‌شود. اجرای سقف Waffle به نسبت دیگر سقف ها به مراتب امن تر است.

حذف هزینه ساخت و حمل تیرچه

سقف های کلاسیک از ساختار تیرچه بهره می ‌برند. این تیرچه در ساختمان، هم بسیار هزینه بردار است و هم مراحل ساخت و انتقال وقت گیر و پر هزینه ای دارد. در سقف Waffle که اساساً نیازی به وجود تیرچه نمی ‌باشد، حذف این عنصر گران و وقت گیر می ‌تواند بسیار در زمان اجرای ساختمان و هم چنین هزینه های آن صرفه جویی ایجاد نماید.

بدون محدودیت در طول دهانه، تعداد طبقات و دیوار برش

ساختن سقف به روی دهانه های بلند از جمله چالش های همیشگی علم عمران می باشد. چالشی که با مطرح شدن سقف Waffle رنگ و بوی اجرایی راحت و آسوده ای به خود گرفته است.

کاهش وزن سازه

میلگرد کمتر، بتن کمتر، حذف ستون های فلزی در ساختمان، حذف تیرچه که همگی در اجرای سقف وافل وجود دارد باعث کاهش وزن کلی ساختمان خواهد شد. در نظر داشته باشید که سقفی با بتن و میلگرد کمتر، الزاماً سبک ‌تر است و از این رو ستون ‌های چندان قوی تر و محکم تری را طلب نمی کند.

متن

کاهش ضخامت تمام شده سقف: اجرای سقف Waffle می ‌تواند سقفی به ‌مراتب محکم تر و در عین حال با ضخامت کمتر را نصیب یک ساختمان نماید. و البته این ضخامت کمتر را با ویژگی یک نواختی در ضخامت نیز ارائه می ‌کند. کاهش ضخامت سقف از آن جهت که می‌ تواند ارتفاع مفید بنا را افزایش بدهد در جایگاه مهمی از نگاه طراحی قرار دارد.سقف Waffle و حذف تیرچه ی دوبل

همان طور که اشاره شد از جمله مزایای استفاده از سقف Waffle در یک ساختمان می ‌تواند از حذف تیرچه های دوبل باشد. تیرچه هایی که مراحل طراحی تا ساخت آنها هم بسیار زمان ‌بر است و هم بسیار گران تمام می‌ شود و هم چنین بر افزایش وزن سازه تاثیر مستقیم دارند. اما با حذف این تیرچه ها در اجرای سقف Waffle مزایای دیگری نیز به همراه خواهد داشت که به قرار زیر است:

• عبور آزاد تاسیسات از داخل سقف

• کاهش ضخامت سقف و افزایش ارتفاع مفید

• یکپارچگی سقف و سازه و صلبیت دیافراگم سقف در دو جهت

• حذف نازک کاری در پارکینگ ها و یا اماکنی که حساسیت چندانی به زیبا سازی ندارند

• امکان حذف انواع داربست، زیرسازی های گران و قالب بندی دال

سقف وافل راهکاری اقتصادی با هدف سهولت در اجرا است که برای دست یافتن به دهانه های بلند معرفی شده اند. مزایای متعدد اقتصادی و فنی سقف Waffle موجب رشد چشمگیر کاربرد این نوع سیستم سقف شده است.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.