آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

صفر تا صد طراحی سقف وافل

سقف وافل از جمله ایده ها در معماری سقف می باشد که با ایجاد یک شبکه از قالب های مکعبی در کنار هم، می تواند یک ساختار مشبک گونه از یک سقف را ارائه دهد. این مقاله درباره چگونگی طراحی سقف وافل می باشد.

طراحی سقف وافل

طراحی سقف وافل از جمله ایده های جدید در علم عمران می باشد. تفکری در جهت نصب سقف هایی سبک و در عین حال سریع در روند ساخت و ساز. ایده ای خلاقانه با جهت دست یابی به تضاد هایی که بتوانند سطوحی وسیع و یکپارچه را پاسخگو باشند. طرح کلی یک سقف وافل بر اساس ایجاد یک ساختار مشبک گونه می ‌باشد. طراحی سقف وافل با در نظر گرفتن این ایده که می توان با تزریق بتن بر سطحی که توسط قالب هایی در کنار هم ایجاد شده اند، به وجود آمده است. در طراحی سقف وافل اولین فاکتوری که می ‌تواند مهم به نظر برسد، ساختار قالب ها می باشد. قالب های مکعب مربع و مکعب مستطیل از جمله پر کاربرد ترین طرح ها در ایده های اولیه ی یک سقف وافل می باشند. بسته به نوع سقف و اندازه های آن، طول دهانه ی ستون ها، سلیقه ی کارفرما و امکانات موجود می توان طول و عرض این قالب ‌ها را تنظیم نمود. اما آن چه بیشترین ایده های کاربردی را به سمت خود جلب می‌ کند. طراحی سقف وافل بر اساس ایجاد قالب هایی با سبک مکعب مربع می باشد. چرا که این نوع از قالب ها در عین زیبایی و چشم نوازی، از استحکام کافی و مقبول تری برخوردار هستند و هم چنین در ارائه ‌ی قالب ها به جهت نصب از دیگر انواع قالب ‌ها در دسترس تر بوده است.

طراحی سقف وافل با نگرش زیبا پسندی

ایجاد یک شبکه از قالب های مکعبی در کنار هم، شاید بتواند یک طرح کلی از یک سقف وافل را ارائه کند، اما به همین سادگی نمی ‌تواند نگاه زیبا شناسانه ی برخی از طراحان را ارضا نماید. طراحانی که به جهت هر چه زیباتر کردن بنای خود سعی دارند که ایده هایی جدید و در عین حال زیبا ارائه کنند. سقف وافل که دارای ماهیت زیبایی است، به راحتی می ‌تواند در ایجاد یک فضای زیبا و خلاقانه به کمک معماران بیاید. طراحی سقف وافل برای معماری که به دنبال ایجاد یک سقف وافل در بنای خود است می ‌تواند به یک دغدغه تبدیل شود. دغدغه ‌ای که با درک الزامات سقف وافل و با توجه به پتانسیل های زیبا شناسی در آن، دست معمار را در خلق یک بنای هر چه زیباتر باز خواهد گذاشت.طراحی سقف وافل با نگرشی برای زندگی

طراحی سقف وافل به هر صورتی در طراحی و اجرا می ‌تواند نگرش انسان ‌ها را به آن بنا متفاوت کند. حال یک بنای عمومی باشد و یا یک خانه ی ساده ی مسکونی. ایده در ساخت بنا ها با رویکرد های کلاسیک به علت وجود طرح های گسترده و ثابت شده، بسیار فراوان و همگانی هستند. اما طراحی سقف وافل در یک بنا می ‌تواند به تولید یک نگرش جدید و جذاب در رویکرد بنا هایی در فاز طراحی که به دنبال ایده های جذاب هستند، بیانجامد. طراحی سقف وافل با ایده های زیبا شناسانه در یک بنا به راحتی می تواند احساسات هر فردی را تحریک کند. در نظر بگیرید که مثلا اتاق خواب خانه ی شما که احتمالا دارای یک طرح ساده ی کلاسیک با یک رنگ ساده ی سفید است، در هنگامی که دارای یک سقف وافل باشد، همان رنگ سفید در داخل فضا های موجود در سقف، در مواجهه با بازی نور، می تواند به خلق سایه روشن هایی جذاب و دل پسند بیانجامد. طراحی سقف وافل اگر با توجه به سلیقه ی شما اجرایی شود، می تواند به تکمیل شخصیت خانه ی شما و یا بنای شما با توجه به سلیقه ی شما کمک کند. شخصیتی که بعد ها با توجه به خلق دکوراسیون شخصی شما در فضا های موجود در حفره های سقف وافل تکمیل می گردد.

استفاده از طراحی سقف وافل با یک الگوی ساده تا به کارگیری یک الگوی به مراتب پیچیده ‌تر منجر خواهد شد که سقف بنای شما از یک سقف عادی تا یک سقف خاص و زیبا و چشم گیر متفاوت بشود. طراحی سقف وافل با در نظر گرفتن شرایط نور پردازی در آینده و هم چنین بازی با نور خورشید در فضا های خالی سقف، چیز هایی است که در نگاه یک معمار که دقیقا می داند که چه چیزی را از بنای خود طلب کند، نقش خواهد بست. استفاده از قالب های لوزی شکل، قالب های بیضی شکل، در ابعاد و سایز های متنوع و جذاب مستطیلی، در حالتی که قاب های مستطیلی دارای مقدار های یکسانی هم نیستند و حتی در حالت هایی خاص، در استفاده از طرح‌ هایی مانند ستاره ای نیز می تواند در طراحی سقف وافل با رویکرد زیبا شناسی بسیار تاثیر گذار باشد.طراحی سقف وافل در نگاه باید ها و نباید ها

طراحی سقف وافل را اگر از نگاه زیبا شناسی خارج کنیم، در یک رویکرد فنی و مهندسی با توجه به طراحی این نوع از سقف ها به جهت دارا بودن دهانه های نیمه بلند و یا بلند می توان به حساسیت طراحی در آن پی برد. طراحی سقف وافل از نگاه فنی و مهندسی را می‌ توان با کمک نرم افزار Safe به خوبی انجام داد. در طراحی سقف وافل به صورت درست و اصولی، اولین گام انتخاب سیستم لرزه بر مناسب برای ساختمان می باشد. عواملی مانند: میزان لرزه خیزی منطقه، مساحت بنا، ارتفاع سازه، نوع کاربرد و نوع خاک می تواند از جمله عوامل تاثیر گذار بر این فاکتور طراحی سقف وافل باشد. در طرح کلی ایجاد یک سقف وافل کنترل ‌هایی کلی وجود دارد که می ‌توان از آنها به موارد زیر اشاره کرد.

• کنترل فاصله ی مرکز به مرکز تیرچه ها و دال فوقانی با رعایت تناسب بندی در حالتی که کلیه ی شرایط و ضوابط آیین نامه ای اجرا شده باشد.

• در نظر گرفتن خیز بلند مدت و کوتاه مدت در کنترل ضخامت سقف

• دیتیلینگ درست آماتور های خمشی در طراحی خمشی سقف

• طراحی صحیح کورد ها و کالکتور ها در سقف

• کنترل صحیح بر برش یک سویه ی سقف در مقاطع بحرانی

• کنترل بر ارتعاشات سقف

• کنترل بر طراحی سقف وافل به جهت رسیدن به شکل مورد نظر

• کنترل برش های یک طرفه و دو طرفه ی سقف در مقاطع بحرانی

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.