آدرس: تهران، خیابان میردادماد، خیابان البرز، خیابان قبادیان شرقی، پلاک 2، طبقه 2، واحد 5
تلفن تماس:
02126323376
پست الکترونیک:
info@mahanit.ir

قالب بندی سقف وافل

سقف وافل از انواع سقف ها با نگرشی مدرن به جهت فضا هایی با سطحی وسیع و دهانه هایی بسیار باز می باشد. قالب بندی سقف وافل را با نام های مشبک و یا سقف قابلمه ای نیز یاد می‌کنند. نام ها بیشتر به جهت شکل و شمایلی که یک سقف وافل دارد انتخاب شده است. شکل و شمایلی که با توجه به شکل قالب بندی سقف وافل ایجاد می شود. حالتی مشبک مانند، که اگر اندکی قدرت تجسم خوبی داشته باشیم گویی قابلمه های هستند که در کنار هم فضای سقف را پر کرده اند.

قالب بندی سقف وافل

قالب بندی سقف وافل اگر چه با توجه به عدم استفاده از میلگردهای نگهدارنده می‌تواند وزن بسیار کمتری به نسبت دیگر انواع سقف ها داشته باشد، اما به جهت بالاتر بودن هزینه‌های اجرایی خیلی در مصارف عام مورد استقبال نیستند.

قالب بندی سقف وافل از شیرینی تا سقف

وافل در اصل نام یک نوع شیرینی است. یک شیرینی که به جهت آسان بودن در تهیه و همچنین شکل و شمایل زیبایی که دارد معروف و محبوب شده است. یک شیرینی که از طریقه ی ساختن گرفته تا شکل و شمایل آن، کاملا شبیه به قالب بندی سقف وافل می باشد، اما با کاربردهای کاملا متفاوت.

در واقع طرح اولیه ی قالب بندی سقف وافل را از ایده ی شیرینی وافل گرفته اند. در شیرینی وافل، ملات خمیری شکل شیرینی را در یک قالب مشبک ریخته و تحت حرارت پرس می کنند. آنچه در نهایت برای خوردن آماده می شود، یک شیرینی مشبک و مسطح خواهد بود. قالب بندی سقف وافل نیز به همین صورت است، اما در ابعادی بسیار بزرگتر از کابینت آشپزخانه ی شما. یک ملات بتنی که در قالب هایی مشبک مانند، تزریق شده و در نهایت یک سقف مشبک با نام سقف وافل را ایجاد خواهند کرد.

اهمیت زیباشناسی در قالب بندی سقف وافل

انسان در خلق شیوه های جدید مهندسی و ایده های نوین علمی همواره کوشا بوده است و همیشه توانسته که بتواند روش هایی خلاقانه تر، کارآمدتر، کاربردی تر و بادوام تر ایجاد کند. اما در ادامه ی ارائه ی هر روش جدیدی در هر زمینه ی خاصی، ابعاد دیگری پیدا شده است. ابعادی که به مقوله های زیباشناسی نیز بپردازد. انسان همواره می خواهد که هر چیز جدیدی که خلق می کند را زیباتر نشان بدهد. سقف وافل نیز از این جمله ابداعات جدید بشری است که در ادامه ی خلق آن، مقوله های زیباشناسی نیز در آن دیده شده است. ایجاد ابتکارات و تغییرات در ساختار قالب بندی سقف وافل می‌تواند به ایجاد انواع طرح های زیبا بیانجامد. سقف وافل از این حیث می تواند رویکردی خاص در طراحی خانه باشد که به طرز چشمگیری در خلق زیبایی های فزاینده ی خانه تاثیرگذار باشد. ایجاد احساس های متفاوت، ظاهری خاص و حتی افزودن به ارزش خانه از جمله محاسن استفاده از قالب بندی سقف وافل با ایده های زیبا شناسانه خواهد بود.

ایجاد طرح های دکوراسیونی در کنار نورپردازی های خاص و یا استفاده از جلوه های شخصی در کنار قالب بندی زیبا، می ‌تواند رنگ و بوی یک فضای کاملا هنری را ایجاد نماید. استفاده از طرح قالب بندی سقف وافل، تا قبل از مطرح شدن احساس های زیبایی شناسانه، فقط در مکان های خشک عمومی به جهت دستیابی به سقف هایی با دهانه های باز استفاده می شده است. اما توجه به پتانسیل ‌های زیباشناسی در یک سقف وافل باعث شد تا این سقف ها در مکان هایی مانند اتاق خواب، آشپزخانه، سقف سینما ها و تئاتر ها، گالری های هنری و... نیز استفاده شوند.

الگوهای جذاب در قالب بندی سقف وافل در کنار چیز هایی مثل نورپردازی های خاص، استفاده از گیاهان تزیینی، بازی با نور خورشید و خلق سایه هایی جذاب توانسته رنگ و بوی هنری در صنعت قالب سازی سقف وافل ایجاد نماید. مقوله ای که به راحتی می ‌تواند فضای زیستی شما را از یک حالت کلاسیک و خسته کننده خارج سازد و رنگ و بویی جذاب و هنری تر به آن ببخشد.

قالب بندی سقف وافل از نگاه اجرایی

اولین نکته در مراحل اجرایی قالب بندی سقف وافل باید این نکته را در نظر گرفت که این عمل از طریق نرم افزار هایی خاص قابل اجرا هستند. نرم افزارهایی مانند SAFE و ETABS این امکان را در خود تعریف کرده ‌اند که بتوان در فضای اجرایی آنها به طرح و خلق قالب بندی سقف وافل پرداخت. اما در مقام اجرا این کار را با کمک قالب هایی که در کنار هم و بر روی یک زیرسازی مناسب ایجاد شده است، انجام می دهند. این زیرسازی در واقع ایجاد یک ساختار پایه دار است که یک سطح مسطح و کلی را در تمام بنا ایجاد می کند. سطحی که قالب بندی سقف وافل بر روی آن چیده می شوند.

روغن کاری مناسب سطح قالب بندی سقف وافل و نصب حداقل میلگرد های محاسبه شده در فضای میان قالب ها در مرحله ی بعدی صورت می گیرد. این نصب میلگرد ها و تیرچه ها چندان نیازی به مراحل جوشکاری پیدا نمی کنند که این مسئله می ‌تواند از جمله مزایای قالب بندی سقف وافل به نسبت دیگر سقف ها باشد.

عدم استفاده از تیرچه دوبل نیز، بسیار در کاهش هزینه های ساخت سقف وافل تاثیرگذار است و در انتها پر کردن رویه ی قالب با بتن های از پیش ساخته که تمام فضا های رویه و مابین قالب های سقف وافل را پر خواهد کرد. این بتن ریزی بعد از خشک شدن بتن، ساختار کلی سقف وافل را ایجاد خواهد کرد. زمانی که دیگر می شود زیرسازی موجود را باز کرده و فضای یکدست مشبکی که سقف وافل ایجاد کرده است را در اختیار داشت.

در حال حاضر ویدئو برای این پروژه وارد نشده است.